Webnoviny - Svet

Únia od nás očakáva primeranú mieru solidarity, tvrdí KDH

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 13. septembra (WEBNOVINY) – Podľa predsedu KDH a vicepremiéra Jána Figeľa sa tri koaličné strany SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd zhodujú v názore, že schválenie navrhovaných finančných nástrojov v rámci eurozóny je v záujme zachovania stability eura, a tým aj v záujme občanov celého Slovenska.

„Dlhodobo sa ekonomické a politické záujmy Slovenska a eurozóny nedajú oddeľovať,“ uvádza KDH v stanovisku, ktoré agentúre SITA poslal hovorca strany Matej Kováč.

Slovensko podľa KDH v súčasnosti dostáva bezprecedentnú finančnú podporu vo forme eurofondov, ktoré v týchto rokoch presahujú 11 miliárd eur. Ak sa stabilita Európskej únie neoslabí, podľa Figeľa bude Slovensko rokovať v najbližšom roku tak, aby tento finančný transfer v období od roku 2014 bol zachovaný minimálne na súčasnej úrovni aj pre ďalšie sedemročné obdobie.

„Som rád, aj ako bývalý hlavný vyjednávač, že Slovensko nepodliehalo lacným očakávaniam pri vstupe, ani frustrácii po vstupe do EÚ, ale realizmu, ktorý kombinuje nové príležitosti a vyššiu zodpovednosť," uviedol Figeľ.

Spájanie hlasovania o eurovale, potrebných reformách či rozpočte s hlasovaním o dôvere vláde je podľa Jána Figeľa relevantnou, aj keď zatiaľ predčasnou otázkou. „Sloboda členstva a zodpovednosť za vývoj spoločenstva spolu súvisia. A preto sa aj od nás očakáva primeraná miera solidarity, hlavne v čase krízy," dodal na margo pondelkového stretnutia koaličnej rady.

ODPORÚČAME:

Koalícia sa na eurovale nedohodla

ládna koalícia sa v pondelok ani po maratóne rokovaní nedohodla na podpore takzvaného eurovalu. Opätovne sa však zhodla na tom, že Slovensko o ňom bude rozhodovať ako posledná krajina. Premiérka Iveta Radičová po rokovaní novinárom povedala, že dôveryhodnosť SR voči partnerom v eurozóne a EÚ je dôležitá.

„V otázke podpory eurovalu medzi nami nedošlo k dohode. Dohodli sme sa na štátnom rozpočte, reformných zákonoch, ale nie na eurovale. Máme zhodu, že pri eurovale budeme postupovať tak, aby občania neprišli ani o cent. Platí aj dohoda postupnosti ďalších rokovaní v súvislosti s eurovalom. Obávam sa, že situácia tri strany verzus SaS nebude ľahko zmeniteľná, ak vôbec,“ vyhlásila premiérka.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM