Webnoviny - Svet

UNICEF pre Haiti vyzbieral viac ako 4 600 €

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA, AP

BRATISLAVA 15. januára (WEBNOVINY) – Slovenský výbor pre UNICEF už pre zemetrasením zničené Haiti vyzbieral 4 646,09 eura. Zbierka však naďalej pokračuje, k dispozícii je účet 2629726297/1100, variabilný symbol 0110, financie pôjdu na pomoc deťom a matkám z Haiti. „Každé euro, príspevok v akejkoľvek výške je vítaný a pomôže zmierniť tragédiu, ktorá postihla najchudobnejších z chudobných na tomto svete,“ povedal riaditeľ Slovenského výboru pre UNICEF Miroslav Kaňa, ktorý sa obracia na verejnosť s výzvou o podporu pri poskytovaní pomoci, ktorá pomáha zachrániť detské životy.

Ostrovný štát v Karibiku zasiahlo v noci z utorka na stredu najsilnejšie zemetrasenie za posledných 200 rokov, záchvevy sa však ešte stále vracajú. Epicentrum otrasov s magnitúdom 7,3 sa nachádzalo 16 kilometrov od hlavného mesta Port-au-Prince, ktoré je úplne zničené, vládne v ňom panika a k chaotickej situácii prispieva aj prerušenie telekomunikačných spojení. Zemetrasenie si vyžiadalo desaťtisíce obetí, najhoršie scenáre hovoria až o pol milióne obetí. Ešte stále sa nevie, či sú medzi mŕtvymi aj občania Slovenska. Zatiaľ sa vie o piatich Slovákoch, ktorí sa na ostrove počas katastrofy nachádzali. Všetci piati sú údajne v poriadku. Už sa podarilo spojiť aj so slovenským honorárnym konzulom v krajine.

V stredu sa začali mobilizovať štáty, ktoré do krajiny vysielajú pomoc. Prvé dodávky sú už v krajine. Pridali sa aj slovenské mimovládky, ktoré vyhlásili už päť verejných zbierok. Prispieť možno okrem UNICEF Slovensko aj prostredníctvom Slovenského Červeného kríža, združenia Človek v ohrození, ADRA Slovakia a Slovenskej katolíckej charity. O týždeň v nedeľu sa budú v kostoloch zbierať veriaci vďaka celoslovenskej zbierke Konferencie biskupov Slovenska.

Prispieť možno aj darcovskou SMS

Obetiam zemetrasenia, ktoré postihlo Haiti, možno pomôcť aj zaslaním SMS správy v tvare DMS SOSHAITI na číslo 877 v sieťach všetkých mobilných operátorov. Cena jednej DMS správy je jedno euro. Zbierku robí občianske združenie Človek v ohrození s cieľom poskytnúť adresnú humanitárnu pomoc ľuďom postihnutým zemetrasením. Vyzbierané finančné prostriedky pomôžu pokryť urgentné potreby obetí zemetrasenia na základe odporúčaní lokálnych partnerov. Agentúru SITA o tom informovala Lenka Iľanovská z Fóra donorov.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM