Svet Rôzne

Unikátna operácia lekára pôvodom zo Slovenska: Je prvá svojho druhu v Česku

Ortopéd Dušan Matejička vykonal v Brne unikátnu operáciu chrbtice - priestor medzi bedrovými stavcami vyplnil špeciálnym implantátom.

Ilustračný obrázok k článku Unikátna operácia lekára pôvodom zo Slovenska: Je prvá svojho druhu v Česku
Zdroj: TASR

Stalo sa tak po prvý raz v Českej republike, na Ortopedickej klinike Fakultnej nemocnice v Brne. „Unikátnosť spočívala v tom, že ide o tzv. miniinvazívnu operáciu: po prvýkrát sa v Čechách realizovala z tzv. šikmého prístupu. To znamená, že obchádzame dôležité štruktúry, pričom nie je také veľké riziko poškodenia nervových a cievnych štruktúr, ako by bolo pri inom prístupe. Celý operačný výkon sme schopní spraviť zo štyroch až piatich centimetrov,“ uviedol ortopéd pôvodom zo Slovenska.

Pri tomto type operácie lekári nepoužívajú kamery ani mikroskop, realizujú ju voľným okom. Určená je pre pacientov s tzv. degeneratívnym ochorením medzistavcových platničiek.

„Degenerácia medzistavcovej platničky čaká každého človeka – u niekoho skôr, u niekoho neskôr. Ide o to, že platnička stráca vodu, logicky sa tzv. vysúša a v dôsledku toho sa medzistavcový priestor znižuje,“ konštatoval. Stavce tak začnú na seba pomyselne narážať, čo môže vyvolať bolesť chrbtice.

Chodil deň po operácii

„Operáciou sa vypĺňa priestor medzi platničkami. Vyberieme poškodenú platničku, priestor vyplníme špeciálnym implantátom s kosťou, respektíve kostnými štepmi. Implantát slúži na to, aby držal medzistavcový priestor, kým sa nezahoja dva stavce,“ vysvetlil s tým, že približne 50-ročný pacient, ktorý sa podrobil tejto operácii 18. januára, chodil hneď na druhý deň. Komplikácie nemal.

Zákrok trvá takmer dve hodiny. Nie je vhodný pre pacientov s nadmernou obezitou či pre tých, ktorí v minulosti opakovane podstúpili operáciu brucha z dôvodu jaziev. Pacienti sa môžu už na druhý deň postaviť a chodiť. Výhoda miniinvazívnej operácie oproti klasickej spočíva v tom, že pacient príde o menšie množstvo krvi a zotavovanie je menej bolestivé.

Aj na Slovensku

Onedlho by sa mala začať realizovať aj na Slovensku. „Myslím si, že určite bude v dohľadnej dobe táto možnosť aj na Slovensku. Viem o tom, že sa pripravuje,“ priznal ortopéd.

Dušan Matejička sa na operáciu chystal dlhší čas; okrem teoretických informácii z kongresov a sympózií získal praktické skúsenosti v anatomickom ústave. Študoval na Lekárskej fakulte Masarykovej univerzity v Brne. Po škole nastúpil na Kliniku úrazovej chirurgie do Nemocnice na Kramároch v Bratislave. Pracoval tam do roku 2015, keď sa opäť vrátil do Brna. Tentoraz už ako doktor medicíny.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM