Unikátny knižný kúsok: Spojenie poézie Milana Rúfusa a našich najkrajších krojov

Pri príležitosti nedožitých 90.narodenín slovenského básnika Milana Rúfusa vyšla jedinečná kniha, ktorá je radosťou pre ducha i oči.

Ilustračný obrázok k článku Unikátny knižný kúsok: Spojenie poézie Milana Rúfusa a našich najkrajších krojov
Zdroj: Bux.sk

Kniha s názvom Poézia v krojoch/Kroje v poézii vychádza v limitovanom náklade a v originálnej grafickej podobe. Do života ju uviedli viaceré známe osobnosti, ako šéf Lúčnice Marián Turner, hudobná skladateľka Ľubica Čekovská, herec a recitátor Štefan Bučko, rímskokatolícky kňaz Ján Sucháň, či Magda Rúfusová, manželka ikonického poeta.

„Kniha ponúka slovenské kroje na nadčasových umeleckých fotografiách a poéziu, ktorá nikdy nezostarne. Táto exkluzívna publikácia je oslavou génia slovenského ľudu a umeleckého nadania básnika Milana Rúfusa,“ povedala Gabriela Belopotocká z vydavateľstva I­kar.

,,Milan bol ideálny človek, ktorý nepodľahol nijakým vetrom a žil svoj život. Som šťastná, že som život mohla prežiť práve po boku tohto muža,” zaspomínala si Magdaléna Rúfusová.

Autorom fotografií je známy slovenský fotograf Peter Brenkus, ktorého vášňou je fotografovanie tanca, aktérov vážnej hudby a folklóru. Jeho fotografie si doslova vychutnáte a sila jeho umeleckej výpovede je geniálne umocnená krásnymi veršami o pravde, kráse, domove a láske.

Kniha Poézia v krojoch / Kroje v poézii zahŕňa nadväzuje na obrazovú publikáciu Odetí do krásy, ktorá vyšla v júni tohto roku a stala sa slovenským bestsellerom. Ponúkla viac ako sto krojových variácií na 945 farebných fotografiách ľudovej kultúry z 19 svojráznych oblastí Slovenska.

Milan Buno, literárny publicista

Zdroj: Bux.sk
Zdroj: Bux.sk