Webnoviny - Svet

Unikátny ONE DAY JAZZ FEST tento rok s príchuťou orientu

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 10. marec (WBN/PR) – Jedinečný hudobný projekt určený milovníkom jazzu prinesie už o niekoľko dní celosvetovo uznávaný slovenský bubeník Martin Valihora. Po úspechu predošlých ročníkov vlastného jazzového festivalu sa virtuózny hudobník rozhodol vziať netradičné podujatie pod svoje ochranné krídla opäť. Tentokrát s cieľom predstaviť nielen slovenskú, ale i maďarskú, americkú a indickú hudobnú špičku! ONE DAY JAZZ FEST štartuje už 22. marca v priestoroch Slovenského rozhlasu.

Unikátny ONE DAY JAZZ FEST bude mať tento rok príchuť orientu! Jeho organizátor, bubeník Martin Valihora sa rozhodol spojiť svoje sily s Agentúrou Shiraz a spoločne pozvali na Slovensko úspešné zoskupenie indických perkusionistov Abhijit Banerjee Trio. „Agentúra Shiraz má bohaté skúsenosti s organizáciou podujatí podporujúcich etnickú hudbu a práve o tento rozmer chcem obohatiť svoj jazzový festival. Preto sme sa spojili a organizujeme ho spoločne. Shiraz má za sebou realizáciu koncertov perzkej, bulharskej a azerbajdžanskej hudby i tanečných predstavení. Tentokrát spojíme slovenský jazz a indickú etnickú hudbu,“ vysvetľuje otec myšlienky a zakladateľ ONE DAY JAZZ FESTIVALU Martin Valihora. Geniálny slovenský bubeník, známy svojou všestrannosťou a sklonmi k spájaniu rôznorodých hudobných žánrov prezrádza, že vďaka spojeniu hudobníkov, ktorí doteraz nemali príležitosť stretnúť sa na jednom pódiu, ide o prvú akciu tohto druhu na Slovensku. „Tento rok sme zaradili do programu ONE DAY JAZZ FESTIVALU netradičnú kombináciu – crossover indickej hudby a jazzu v podaní špičkových indických a slovenských umelcov Abhijit Banerjee Trio a Martin Valihora Trio. Zoskupenie sme zaradili ako hlavný program festivalu, na ktorom vystúpia aj iní umelci s podobným zameraním.“ Marcový ONE DAY JAZZ FEST organizátori označujú ako 1. fázu celého tohtoročného projektu, resp. ako úvod do ďalších dvoch jazzových festivalov, ktoré slovenskému publiku prinesú ešte tento rok.

Gypsy Classic

Úvodnú časť tohtoročného ONE DAY JAZZ FESTU otvorí nový hudobný projekt kapely Gypsy Classic. Ako vysvetľuje autor projektu, ktorý vznikol len pred necelým mesiacom, známy bubeník Jozef Döme, repertoár kapely je vyskladaný najmä zo skladieb virtuózneho jazzového gitaristu a skladateľa Django Reinharda, ktorého preslávila dovtedy nepoznaná technika hry na jazzovú gitaru, tzv. „hot jazz guitar“. Zaujímavosťou je tiež fakt, že Jozef Döme práve vďaka tomuto projektu na okamih vstane spoza bicích a predvedie svojim fanúšikom hru na gitare.

Band: Dodo Horváth – violin Pavol Bereza – sólo gitara Jozef Döme – doprovodná gitara Jozef Brisuda – basa

ONE DAY JAZZ FEST – prestížny hudobný projekt sa môže pochváliť už 3-ročnou tradíciou a zakladateľom, ktorého meno pozná celý jazzový svet. Cieľom projektu uznávaného bubeníka Martina Valihoru je sprostredkovanie a priblíženie kvalitného hudobného zážitku širokej laickej i odbornej verejnosti, a to prostredníctvom vystúpení tvorcov a interpretov svetovej, európskej i slovenskej jazzovej scény. Prioritou organizátorov festivalu je zároveň prehlbovanie vzťahov medzi domácou a svetovou jazzovou scénou a tiež zviditeľnenie novátorských prístupov progresívnych mladých jazzových umelcov. George Duke, John McLaughlin, Lee Ritenour, Anthony Jackson, Michael Manson, Hiromi Uehara, Jef Lee Johnson, Don Grusin a ďalší…

Program ONE DAY JAZZ FEST 2011: 22. marec, Slovenský rozhlas

19:00 Gypsy Classic 20:00 Martin Valihora Trio & 21:00 Abhijit Banerjee Trio USA/INDIA/HUN/SK /jednotlivé i spoločné vystúpenia dvoch zoskupení/

Agentúra Shiraz ponúka na Slovensku koncerty zamerané na etnickú a world hudbu a tanečné projekty. V minulom roku realizovala na Slovensku koncerty indickej, perzskej, bulharskej a azerbajdžanskej hudby a tanca v podaní vynikajúcich umelcov z celého sveta. Prezentuje tak menšinové hudobné žánre a etnickú hudbu a prispieva k osviežovaniu kultúrneho života na Slovensku. Pozývaním špičkových umelcov zo všetkých kútov sveta prispieva tiež k osvete v oblasti spoznávania kultúr sveta, tolerancii a prehlbovania vzájomného porozumenia (spolupracuje s Nadáciou M. Šimečku aj s o. z. Človek v ohrození).

Predaj lístkov na: http://www.ticketportal.sk/…e_search.asp?…

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM