Webnoviny - Svet

Úrad pre verejné obstarávanie bude viesť Zita Táborská

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 29. júna (WEBNOVINY) – Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) bude viesť Zita Táborská.

Do funkcie predsedníčky ÚVO ju 87 hlasmi zvolili poslanci parlamentu.

Za Táborskú teda okrem členov Smeru-SD hlasovalo aj niekoľko opozičných poslancov.

Kandidáta na predsednícky post v ÚVO premiér Robert Fico sprvu prisľúbil opozícii, straníckeho kandidáta KDH však odmietol a vláda do funkcie navrhla Táborskú.

Táborská sa uchádzala o tento post už v lete 2011, keď expremiérka Iveta Radičová organizovala výberové konanie. Táborská sa dostala do užšej trojice spolu s Michalom Maťašom a Petrom Kubovičom. Bývalá vláda Ivety Radičovej výber kandidáta na šéfa ÚVO neskôr zastavila pre stratu dôvery v parlamente.

Táborská pôsobila na ÚVO v rokoch 2000 až 2004 ako hlavný radca a neskôr v Slovenských elektrárňach viedla sekciu nákupu a služieb. Fico tvrdí, že opozičnejšieho kandidáta ako Táborská nepozná.

"Nerobíme nič iné, len navrhujeme parlamentu, aby za predsedu ÚVO zvolil človeka, ktorého si vybrala vláda Ivety Radičovej,“ povedal 23. mája. Fico očakáva, že Táborská naštartuje úrad a vráti mu vážnosť. Okrem toho má s podpredsedom vlády a ministrom vnútra Robertom Kaliňákom pripraviť kvalitný zákon o verejnom obstarávaní.

Na post predsedu najprv KDH navrhlo Petra Macha. Premiér na jeho adresu poznamenal, že nikdy v živote s verejným obstarávaním nerobil nič. "Možno ho videl z rýchlika,“ dodal. Podľa premiérových slov nemožno obsadzovať posty v štátnej správe tak, že nemám kam dať svojho človeka, tak ho niekam dám. Aj ďalšieho kandidáta KDH na tento post Emila Kočiša označil Fico za čisto straníckeho nominanta.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM