Rôzne

Úrad varuje pred nebezpečnými výrobkami: Krém a mydlo sa môžu nachádzať aj na našom trhu

Úrad verejného zdravotníctva opäť varuje pred nebezpečnými výrobkami. Je možné, že sa nachádzajú aj na slovenskom trhu.

Ilustračný obrázok k článku Úrad varuje pred nebezpečnými výrobkami: Krém a mydlo sa môžu nachádzať aj na našom trhu
2
Galéria
Zdroj: TASR

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) Slovenskej republiky upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii, ktoré nahlásili do systému Rapex (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolné orgány vo Fínsku a v Litve. Ide o telový krém a mydlo. „Je možné, že uvedené výrobky sa vyskytujú aj v Slovenskej republike,“ upozorňuje hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Telový krém Teufelskralle Balsam od značky Jardin Naturel pochádza z Nemecka. Nachádza sa v 250 ml tégliku s červeným uzáverom. Vo výrobku sa nachádza konzervačná látka methylisothia­zolinone, čo je v rozpore s nariadením Európskeho parlamentu a Rady o kozmetických výrobkoch. „Zmes je povolená len do zmývateľných výrobkov. Výrobok môže spôsobiť alergickú reakciu u citlivých osôb,“ uviedol ÚVZ SR.

Druhým výrobkom je mydlo Bath Praline Glam Queen značky BadeFee, krajinou pôvodu je Nemecko. Výrobok v tvare koláčika je zabalený v papierovom obale a v kartónovej škatuľke. „Kozmetický výrobok pripomínajúci potravinu nie je bezpečný, pretože má formu, vôňu, farbu, vzhľad, obal, označenie, objem alebo rozmery, ktoré môžu spôsobiť, že spotrebitelia, najmä deti, si ho zamenia s potravinou a v dôsledku toho ho môžu vkladať do úst, cmúľať alebo prehĺtať, čo by mohlo byť nebezpečné a zapríčiniť napríklad dusenie, otravu alebo perforáciu či zablokovanie tráviaceho ústrojenstva,“ zdôrazňuje ÚVZ SR.

Foto: ilustračné

Úrad varuje pred nebezpečnými výrobkami
2
Galéria
Zdroj: ÚVZ SR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM