Jakub Forgács Správy Regióny Zo Slovenska

Úradovanie nakazených kliešťov: V Banskobystrickom kraji spôsobili najviac ochorení

Po návrate z túry či prechádzky v prírode si dobre prezrite šaty aj telo. Jarná aktivita kliešťov práve vrcholí.

Ilustračný obrázok k článku Úradovanie nakazených kliešťov: V Banskobystrickom kraji spôsobili najviac ochorení
Zdroj: pixabay

Hovoriť o kliešťoch v tomto období je opäť veľmi aktuálne – jarná aktivita kliešťov, ktorá sa začala koncom marca, totiž v týchto týždňoch vrcholí. Tento živočích je stále pomerne vysokým potenciálnym rizikom hlavne v endemických oblastiach (výskyt obmedzený na istý kraj, región), kde sú kliešte zamorené vírusom kliešťovej encefalitídy. Informovala o tom Mária Tolnayová, hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Banská Bystrica.

„Od roku 2016 zaznamenávame v Banskobystrickom kraji najviac prípadov ochorení na Slovensku. Súvisí to pravdepodobne so zmenou klimatických podmienok, keďže kliešte nemajú radi horúco a sucho,“ konštatuje MUDr. Jana Kerlik z Odboru epidemiológie banskobystric­kého RÚVZ.

Za ochorenia môžu aj epidémie

Zvýšený počet ochorení môže podľa jej slov súvisieť aj s epidémiami, ktoré sa v Banskobystrickom kraji pravidelne vyskytujú. Kliešťová encefalitída sa totiž neprenáša len zaklieštením, ale aj infikovaným nepasterizovaným mliekom, ako aj výrobkami z neho. "Najčastejšie ide o nákazu z infikovaného mlieka kôz, ale aj oviec. Pre milovníkov salašníckych pochúťok a surového kozieho mlieka odporúčame mlieko prevariť, syr z nepasterizovaného mlieka aspoň opiecť z oboch strán. Veľmi účinné je očkovanie proti kliešťovej encefalitíde. V susednom Rakúsku, kde sa nakazené kliešte endemicky vyskytujú, je zaočkovaných až 80–90 percent populácie, v susednej Českej republike je to okolo 20–30 percent, u nás je to niečo pod 1 percent. Niektoré poisťovne na Slovensku poskytujú čiastočnú úhradu očkovacej látky,“ pokračuje Kerlik.

Ako ďalej uviedla, kliešťová encefalitída je jediné ochorenie vyvolané kliešťami, ktorému sa dá očkovaním predísť. V prípade lymskej boreliózy je prvá fáza nenápadná, kde je len erytém (začervenanie) s častým centrálnym vyblednutím, človek je malátny, ale nemá výrazné ťažkosti a môže to aj prehliadnuť. V tomto štádiu je toto ochorenie najjednoduchšie liečiteľné, nakoľko je borélia veľmi citlivá na celú škálu antibiotík, ktoré sa k liečbe používajú. Keď prejde do chronickej fázy, prejaví sa neurologickými príznakmi, poškodeniami pohybového aparátu, bolesťou kĺbov, liečba antibiotikami je dlhšia a sú prípady, kedy sa boréliu nepodarí zničiť.

Kerlik dodáva, že zatiaľ čo lymskou boreliózou sa je možné nakaziť relatívne kdekoľvek na Slovensku, kliešťová encefalitída sa vyskytuje v tzv. endemických rizikových oblastiach. Tie sa vyskytovali najmä na Považí, aktuálne sa šíria na stredné a severné Slovensko. V roku 2018 bolo na Slovensku hlásených 981 ochorení lymskej boreliózy, v prípade kliešťovej encefalitídy išlo o 156 prípadov ochorenia. Zatiaľčo lymská borelióza si zachováva relatívne stabilný trend výskytu ochorenia, u kliešťovej encefalitídy zaznamenávame za ostatné roky mierne rastúci trend výskytu prípadov ochorenia.

Ako sa zbaviť kliešťa?

"Kliešť sa dá z tela odstrániť pomerne jednoduchým spôsobom, len treba k nemu pristupovať s chladnou hlavou a nerobiť trhavé pohyby. Najoptimálnejšie je pinzetou uchopiť jeho ploské telo čo najbližšie pri koži a kývavým spôsobom ho pomaly uvoľňovať. Potom je potrebné miesto vydezinfikovať, pričom najúčinnejší je jódový dezinfekčný prípravok. Tieto prípravky ničia vírusy a baktérie, ktorými môže byť kliešť nainfikovaný,“ popisuje proces odstránenia kliešťa vedúca Odboru epidemiológie RÚVZ v Banskej Bystrici MUDr. Mária Avdičová.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM