Webnoviny - Svet

Usain Bolt na siedmich mítingoch Diamantovej ligy

WEBNOVINY.SK

KINGSTON 30. októbra (WEBNOVINY) – Jamajský superšprintér Usain Bolt, ktorý začne s prípravou na novú sezónu už na budúci týždeň, plánuje sedem štartov v novovzniknutom prestížnom atletickom seriáli Diamantová liga. Podľa jeho trénera Glena Millsa práve účasť v tomto seriáli bude jeho hlavnou prioritou v roku 2010, v ktorom sa neuskutoční nijaký globálny šampionát.

„Diamantová liga je naším hlavným projektom v budúcom roku, je prioritou číslo jeden. Usain v nej bude štartovať striedavo na 100 a 200 metrov. Podľa vývoja sezóny potom uvidíme, na akých ďalších podujatiach bude ešte štartovať,“ uviedol Glen Mills. Podľa neho sa bude rok 2010 niesť v znamení prípravy na úspešnú obhajobu zlatých medailí na MS 2011 v kórejskom Degu a OH 2012 v Londýne. „To, čo budeme robiť v nasledujúcom roku, bude mať priamu spojitosť s ďalšími sezónami,“ pripomenul Mills. Boltov manažérsky tím zatiaľ neoznámil, na ktorých zo 14 podujatí Diamantovej ligy bude ich klient štartovať.

Trojnásobný olympijský víťaz a majster sveta Usain Bolt je momentálne v Keni a na Jamajku sa vráti na budúci týždeň. Nedávno vyhlásil, že potrvá ešte niekoľko rokov, kým aj zarytým pochybovačom dokáže, že svetové rekordy nebehá za prispenia nedovolených prostriedkov. „Chcem behať naďalej veľmi rýchlo. Som čistý – bez akýchkoľvek pochybností. Vždy, keď niekto začne dosahovať špičkové výkony, objavia sa pochybnosti. Vždy istý čas trvá, kým niektorí pochopia, že sa to naozaj dá aj bez podvodov,“ zdôraznil 23-ročný jamajský expres, ktorý na augustových MS v Berlíne posunul hodnoty svetových rekordov na 100 m (9,58) a 200 m (19,19) do „kozmických“ výšok.

V Diamantovej lige sa bude o body súťažiť v 32 disciplínach (z atletických disciplín usporadúvaných na štadiónoch chýba zatiaľ len kladivo), pričom na každom mítingu sa bude súperiť v 16 z nich a atléti si rozdelia na prémiách 416 000 dolárov. Finančné bonusy získa vždy osmička najlepších, pre víťaza bude nachystaných 8000 dolárov. Celkoví víťazi jednotlivých disciplín dostanú štvorkarátový diamant v hodnote približne 80 000 dolárov. Diamantová liga bude mať svoje finále na posledných dvoch mítingoch v Zürichu a Bruseli, pričom na každom sa uskutoční 16 disciplín. Na mítingoch sa budú bodovať prvé tri miesta (4 – 2 – 1 bod), na finálových podujatiach získa trojica najlepších dvojnásobné ohodnotenie.

Diamantová liga IAAF 2010 – program:

Dauha (Katar): piatok 14. mája Šanghaj (Čína): nedeľa 23. mája Oslo (Nórsko): piatok 4. júna Rím (Taliansko): štvrtok 10. júna New York (USA): sobota 12. júna Eugene (USA): sobota 3. júla Lausanne (Švajčiarsko): streda 7. júla Gateshead (V. Británia): sobota 10. júla Paríž (Francúzsko): piatok 16. júla Monte Carlo (Monako): štvrtok 22. júla Štokholm (Švédsko): piatok 6. augusta Londýn (V. Británia): piatok a sobota 13. a 14. augusta Zürich (Švajčiarsko): štvrtok 19. augusta – prvá časť finále Brusel (Belgicko): piatok 27. augusta – druhá časť finále

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM