Rôzne

Ušetrite za vykurovanie: Pomôže krátke a intenzívne vetranie i malé zníženie teploty v byte

Mimoriadne teplý september ani babie leto v októbri pravdepodobne výraznejšie úspory za vykurovanie neprinesú. Hoci denné teploty ešte môžu dosahovať 20 stupňov Celzia, v noci už výrazne klesajú, a preto teplárne dodávky tepla pravdepodobne neprerušia.

Ilustračný obrázok k článku Ušetrite za vykurovanie: Pomôže krátke a intenzívne vetranie i malé zníženie teploty v byte
Zdroj: Pixabay.com

Navyše nie je jasné, aký bude vývoj počasia v zimných mesiacoch, a kedy sa vykurovacia sezóna skončí. Zo skúseností minulých rokov vyplýva, že ceny za dodávky tepla sa krátkodobými výkyvmi počasia výraznejšie nemenia, povedal pre TASR predseda predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla (SZVT) Stanislav Janiš.

I keď sa vykurovacia sezóna oficiálne začala 1. septembra, prvé dve dekády tohto mesiaca boli výnimočne teplé a výraznejšie ochladenie prišlo až v závere mesiaca. Meteorológovia navyše predpovedajú aj v nasledujúcich dňoch na toto ročné obdobie pomerne vysoké teploty.

„Aj keď je teplé počasie, temperovať sa podľa môjho názoru bude,“ povedal Janiš. Vykurovanie teplárne zastavia, keď priemerná denná teplota stúpne nad 13 stupňov Celzia a nehrozí zhoršenie počasia. Teplota sa pritom meria ráno o siedmej, potom o 14.00 h a večer o 21.00 h. Podľa Janiša preto nie je predpoklad, že by sa v nasledujúcich dňoch úplne zastavili dodávky tepla.

Skúsenosti z posledných rokov pritom ukazujú, že krátkodobé oteplenie v konečnom dôsledku ceny za dodávky tepla v minulosti zásadne neovplyvnilo.

Výraznejšie zmeny v celoročnom vyúčtovaní pravdepodobne neprinesú ani rozdiely v začiatku vykurovacej sezóny, nakoľko nie je zatiaľ jasné, aký bude vývoj počasia v ďalších mesiacoch.

„Môžu prísť treskúce zimy a bude treba viac kúriť, prípadne môže byť dlhšie zima v jarných mesiacoch,“ dodal Janiš.

Úspory prostriedkov za dodávky tepla tak majitelia bytov môžu očakávať skôr od technických riešení, ako od počasia. „Jediná cesta, ako ušetriť na energiách, je uvedomiť si, že najlacnejšia energia je tá, ktorá sa nespotrebuje. Preventívne opatrenia a cielená úspora sú jediným spoľahlivým riešením šetrenia v domácom rozpočte na energiách,“ uviedol SZVT.

Správcovia domov by preto mali dbať na hydraulické vyregulovanie domových teplovodov, inštaláciu termostatov na radiátory, zabezpečenie merania spotreby tepla v jednotlivých bytoch, zateplenie obvodového plášťa, výmenu okien či izoláciu striech.

Úsporu energie prinesie tiež krátke, ale intenzívne vetranie, zníženie vykurovacej teploty na optimálnu mieru a zníženie vnútornej teploty v nočných hodinách alebo počas neprítomnosti v byte o štyri až päť stupňov Celzia. „Je potrebné uvedomiť si, že zníženie teploty v byte o jeden stupeň Celzia znamená úsporu približne päť percent. To znamená, že znížením vnútornej teploty, napríklad z 23 na 20 stupňov Celzia sa ušetrí v byte počas daného obdobia až 15 % nákladov na vykurovanie,“ dodal SZVT.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM