Webnoviny - Svet

Úsmev ako dar sa stretne s budúcimi profesionálnymi rodičmi

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 26. októbra (WEBNOVINY) – Spoločnosť Úsmev ako dar organizuje vo všetkých ôsmich krajoch informačné stretnutia pre záujemcov o profesionálne rodičovstvo. Sú určené pre tých, ktorí by sa chceli stať profesionálnymi rodičmi, začínajú sa v stredu v Bratislave, Košiciach, Tvrdošíne, Trnave, Prievidzi, Banskej Bystrici, Nitre a v Prešove. Do konca roka sa v každom kraji uskutočnia tri stretnutia. Vystúpia na nich odborníci, ktorí vzdelávajú profesionálnych rodičov ako aj samotní profesionálni rodičia. Agentúru SITA o tom informovala PR manažérka Úsmevu ako dar Andrea Hajdúchová.

Cieľom stretnutí je nielen zvýšiť počet profesionálnych rodín, ale aj zlepšiť zamestnanosť v regiónoch v čase prebiehajúcej finančnej krízy. Profesionálny rodič je totiž zamestnancom detského domova. O dieťa sa stará vo svojom dome alebo v dome či byte, ktorý im poskytne detský domov. Domov uhrádza aj náklady spojené so starostlivosťou o deti.

„Ak dieťa nemôže mať vlastnú rodinu a ešte sme preň nenašli náhradnú rodinu, potom je riešením umiestniť ho v profesionálnej rodine. Najmä pre malé deti má obrovský význam, pretože nevyrastajú v anonymnej inštitúcii, ale v rodine, ktorá napĺňa ich potrebu mať blízku osobu a umožňuje tak deťom rozvinúť zdravú osobnostnú štruktúru a v budúcnosti byť dobrým rodičom. Deti, ktoré vyrastali v detských domovoch a dojčenských ústavoch, ako ich poznáme z bývalého režimu, majú totiž často problémy byť rodičmi. Profesionálni rodičia tak nepomáhajú len tejto, ale aj ďalšej generácii,“ hovorí predseda Spoločnosti priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar Jozef Mikloško.

Na Slovensku je podľa štatistík ministerstva práce za minulý rok 333 profesionálnych rodín, v ktorých žije 598 detí. V detských domovoch je v súčasnosti 4 665 detí. Profesionálni rodičia umožňujú deťom vyrastať v rodinnom prostredí, sledovať prirodzené vzory rodinných rolí a poskytujú im väčší priestor na individuálny rozvoj.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM