Webnoviny - Svet

Úspechom by bola vláda bez Fica, myslí si Daniel Lipšic

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 10. marca (WEBNOVINY) – Prvý povolebný televízny poll vyvolal potlesk v centrále KDH, keďže stranu posúva na druhé miesto výsledkov s dvojciferným ziskom hlasov.

Tieto odhady podľa lídra strany Jána Figeľa hovoria, že je tu vyvážené spektrum jednostrannej ľavice a fragmentovanej pravice. „Ale KDH v nej môže zohrávať dominantnú úlohu a to je zároveň výzva k zodpovednosti,“ dodal Figeľ.

Možnú novú zodpovednosť kresťanských demokratov vidí v prípade, že by po voľbách nastala situácia, ktorá neumožní Smeru vládu jednej strany, resp. ostatným stranám dá možnosť zostaviť alternatívu. Pre KDH je to podľa predsedu Figeľa nová situácia.

Figeľ je rád, že sa ukazuje výraznejšia volebná účasť ako sa očakávala, čo je podľa neho dobré pre demokraciu a pre Slovensku. V centrále je už okrem viacerých čelných predstaviteľov KDH aj poslanec Radoslav Procházka, Jana Žitňanská sa ešte neobjavila, Daniel Lipšic bol pri záchranároch na Krásnej Hôrke, kde horel hrad. „Dnes som taký nervóznejší, ako keď som prvý raz kandidoval pred rokom a pol, lebo mám pocit, že je to taká väčšia lotéria,“ povedal Procházka. Preto bol s manželkou na nákupe a v kine na akčnom filme.

Obrazom: Centrála KDH odhadom tlieskala

Lipšic: Úspechom by bola vláda bez Fica

Podpredseda KDH Daniel Lipšic by považoval za úspech pre KDH, ak by po voľbách mohla vládu zostaviť pravica. „Aby sme nemali vládu Roberta Fica – to by som považoval za úspech,“ povedal Lipšic. Na otázku, či pripúšťa vládu dvoch strán Smer-SD a KDH použil známu repliku svojho straníckeho kolegu Radoslava Procházku „netreba si škaredé veci predstavovať, lebo sa potom skôr stanú“. Prvé povolebné odhady komentovať nechcel.

Figeľ stavil na dvojku

Pri odpovedi na to, čo by bol pre kresťanských demokratov dobrý výsledok, si Figeľ pomohol dvojkou, teda poradových číslom kandidátky ich strany. „Dvojka je dobrá," povedal a dodal, že aj počtom cifier a možno aj umiestnením.

„Je to dobré východisko,“ konštatoval. Do centrály strany prišiel podľa vlastných slov s pocitom dobre vykonanej práce.

Predseda KDH Ján Figeľ v sobotu vstal s nádejou. Ako povedal novinárom po tom, čo krátko po deviatej spolu s manželkou a synom Adamom odvolil v sobotňajších parlamentných voľbách, aj najbližšiu aj vzdialenú budúcnosť Slovenska spája s nádejou.

„Tento deň strávim hlavne s rodinou doma a potom večer na ústredí KDH. Budeme očakávať výsledky a diskutovať ako ďalej,“ povedal. Figeľova manželka charakterizovala šéfa kresťanských demokratov ako pokojného človeka.

Obrazom: Ján Figeľ volil v Bratislave

„Až ho obdivujem, ako dokáže byť vyrovnaný pri všetkých napätiach a tom všetkom, čo sa deje,“ povedala Mária Figeľová. Figeľov syn Adam je prvovolič. „Je to nová skúsenosť. Je to zaujímavé. Rád ocka podporím aspoň takto,“ uviedol novinárom. Demokracia si podľa Figeľa vyžaduje zodpovednosť. Je v rukách všetkých občanov. „Hlasovať znamená podporiť slobodu, vlastnú krajinu a správu vecí verejných.

Slovensko potrebuje čestnú vládu, ktorá bude pracovať pre občanov, silnú ekonomiku, nové pracovné miesta a dôslednú spravodlivosť. Som presvedčený, že práve účasť vo voľbách znamená odmietnutie nezodpovednosti alebo korupcie, respektíve populizmu,“ vyhlásil Figeľ. Verí, že väčšina aj tých sklamaných a nerozhodnutých sa nakoniec rozhodne zahlasovať za Slovensko.

Video: Slovensko podľa Jána Figeľa potrebuje čestnú vládu

Premiérka rozbehla ´turné´ po centrálach

Premiérka Iveta Radičová už rozbieha svoje „turné“ po centrálach doterajších koaličných partnerov, ktorí tvorili vládnu zostavu. Už dorazila do sídla KDH.

„S priateľmi z koalície nielen sa patrí, ale aj chcem stráviť tie posledné okamihy pred uzavretím volebných miestností a zaželať čo najlepší výsledok,“ povedala Radičová.

Najlepší výsledok podľa nej bude, ak občania vyslovia dôveru jej koaličným partnerom a politickým stranám. Potvrdila, že aj tieto návštevy v stranách sú súčasťou jej rozlúčky s politikou.

Volebná noc v centrále Kresťansko-demokratického hnutia sa skončila. Čelní predstavitelia strany už odišli, k volebným výsledkom sa budú vyjadrovať v nedeľňajších politických diskusných reláciách televízii. V centrále sú už len niektorí členovia strany a ľudia z aparátu. KDH pripravilo pre ľudí, ktorí s nimi prišli osláviť volebný výsledok, bohaté občerstvenie – zjedli sa pečené prasiatka aj jahňa.

Video: Premiérka sa lúči s koaličnými partnermi, prišla do centrály KDH

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM