Webnoviny - Svet

Ústavný súd údajne nebol v prípade Štefana Harabina nečinný

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 15. marca (WEBNOVINY) – Predsedníčka Ústavného súdu Slovenskej republiky Ivetta Macejková odmieta kritiku vedenia ministerstva spravodlivosti, podľa ktorého je súd nečinný v prípade niektorých disciplinárnych návrhov na predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR Štefana Harabina.

Macejková označila obvinenia ministerstva spravodlivosti za neopodstatnené, nepravdivé a zavádzajúce. „Zákonný postup nemožno v žiadnom prípade označiť za nečinnosť,“ tlmočila Macejkovej názor hovorkyňa Ústavného súdu SR Anna Pančurová. O tomto stanovisku, na ktorom Macejková trvá, informovali aj Ministerstvo spravodlivosti SR.

Na Harabina podala ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská štyri disciplinárne návrhy. V prvom prípade, ktorý súvisí s neumožnením kontroly rezortu financií na NS SR, už ústavný súd rozhodol o disciplinárnom treste pre Harabina. Ten sa na rozhodnutie sťažuje na Európskom súde pre Ľudské práva v Bruseli. O troch ďalších disciplinárnych návrhoch na Harabina ústavný súd ešte nerozhodol.

„Vnímam to ako porušenie práva na spravodlivý proces vôbec, pretože konanie Ústavného súdu SR je úplne nepredvídateľné,“ myslí si štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Mária Kolíková s tým, že ÚS prerušuje konanie v prípadoch, ktoré zákon nepredvída.

Lucia Žitňanská podala štyri disciplinárne návrhy

Spomenula aj disciplinárny návrh, ktorý podala ministerka Lucia Žitňanská na Harabina za neodvolanie sa NS SR v prípade diskriminačných žalôb. Podľa jej slov ÚS v tomto prípade za osem mesiacov neurobil vôbec nič. Pri poslednom disciplinárnom návrhu, ktorý je za viacero skutkov a Harabinovi hrozí strata talára, dávali aj návrh dočasne pozastaviť mu výkon funkcie predsedu NS SR, o čom mal ÚS rozhodnúť do 10 dní.

„Ústavný súd do štyroch mesiacov ani neprijal túto sťažnosť, ani nerozhodol o tejto veci,“ pripomenula štátna tajomníčka, podľa ktorej „takéto konanie má zjavné znaky prieťahov“. Ústavný súd svoje stanovisko podporuje zverejnením aktuálneho stavu vo veciach disciplinárnych návrhov voči Harabinovi.

Konanie o druhom disciplinárnom návrhu (disciplinárne previnenie má spočívať v porušení náhodného prideľovania spisov na NS SR) ústavný súd prerušil uznesením z 14. decembra 2011.

Dôvodom bola Harabinova sťažnosť, ktorou napadol verdikt ústavného súdu z 29. júna 2011 o prvom disciplinárnom návrhu na jeho osobu, ktorou ho potrestali za neumožnenie kontroly MF SR na najvyššom súde.

Harabin podal túto sťažnosť 20. septembra 2011 na Európskom súde pre ľudské práva. „Listom z 3. októbra 2011 tajomník III. sekcie Európskeho súdu pre ľudské práva Santiago Quesada oznámil, že žiadosti predsedu Najvyššieho súdu Slovenskej republiky vyhovuje a vec bude prednostne prerokovaná,“ informovala Pančurová. Európskeho súdu pre ľudské práva 25. januára tohto roka notifikoval vláde SR Hrabinovu sťažnosť a požiadal o odpovede na otázky.

Vláda sa k nej vyjadrila 9. marca, pričom ju namietla ako neprijateľnú z dôvodu zneužitia práva na podanie sťažnosti, pričom Harabin podľa nej v sťažnosti zavádza v kľúčových otázkach. V prípade tretieho disciplinárneho návrhu na Harabina (vo veci tzv. diskriminačných žalôb, keď sa Harabin neodvolal voči súdnemu verdiktu o nich) ministerstvo spravodlivosti vlani 13. októbra vznieslo námietky predpojatosti voči trom sudcom. Neskôr aj predseda NS SR 3. februára 2012 vzniesol námietky voči piatim sudcom pléna ústavného súdu. „Vec je pripravená na prerokovanie v pléne,“ uviedla Pančurová.

Pri štvrtom disciplinárnom návrhu (návrh na spojenie disciplinárnych konaní voči predsedovi NS SR vo viacerých skutkoch, ako zmeny senátov či poverovanie zastupovaním a návrh na dočasné pozastavenie výkonu funkcie sudcu) ústavný súd 14. decembra 2011 rozhodoval o námietkach predpojatosti. Harabin podal 1. decembra námietku voči piatim sudcom, ministerka spravodlivosti podala námietku zaujatosti 5. decembra voči trom sudcom pléna ústavného súdu. „Plénum ústavného súdu vylúčilo z prerokúvania a rozhodovania v danej veci troch sudcov. Vec je pripravená na prerokovanie v pléne,“ informovala Pančurová.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM