Zo Slovenska

Ústretový krok finančnej správy poteší každého, kto nemôže doručiť daňové priznanie

Napriek zákazu vychádzania a tomu, že sa do výnimiek návšteva daňových úradov nedostala, predĺžila FS na daňových úradoch otváracie hodiny.

Ilustračný obrázok k článku Ústretový krok finančnej správy poteší každého, kto nemôže doručiť daňové priznanie
Zdroj: TASR

Finančná správa (FS) SR umožní klientom, ktorí pre povinnú karanténu alebo zákaz vychádzania nemohli doručiť daňové priznanie za rok 2019, požiadať o odpustenie zmeškanej lehoty.

Žiadosť aj so zdôvodnením, prečo si nemohli splniť zákonnú povinnosť, musia daňovníci doručiť na daňový úrad po ukončení prekážok spolu s daňovým priznaním.

Bez sankcií

Finančná správa nebude v takomto prípade uplatňovať sankcie za zmeškanú lehotu, informovala v utorok hovorkyňa FS Drahomíra Adamčíková.

„Daňové priznanie pre daň z príjmu za rok 2019 je potrebné podať a daň zaplatiť najneskôr do 2. novembra. Finančná správa však vníma súčasnú epidemiologickú situáciu. Prijala preto opatrenia, aby vyšla svojim klientom v ústrety a zabezpečila čo najhladší priebeh podávania daňových priznaní pri zachovaní celospoločenskej zodpovednosti,“ uviedla Adamčíková.

FS je podľa Adamčíkovej pripravená na zvýšený nápor počas posledných dní na podávanie daňových priznaní. Svojim klientom FS odporučila, aby pre podávanie daňových priznaní uprednostnili elektronickú komunikáciu, a to aj v prípade, ak klienti nie sú povinne elektronicky komunikujúcimi osobami.

Môžu využiť aktivovaný občiansky preukaz s čipom, alebo uzavretú dohodu o elektronickej komunikácii s daňovým úradom. Klienti môžu daňové priznanie podať aj prostredníctvom poš­ty.

Otváracie hodiny

Napriek zákazu vychádzania a tomu, že sa do výnimiek návšteva daňových úradov nedostala, predĺžila FS na daňových úradoch otváracie hodiny.

V stredu (28. 10.) budú otvorené do 17.00 hod., vo štvrtok (29. 10.) a v piatok (30. 10.) budú daňové úrady otvorené do 18.00 hod. V pondelok (2. 11.) do 19.00 hod.

„Vychádzame takto v ústrety asi 38-tisíc daňovníkov, ktorí musia do 2. novembra podať daňové priznanie a nie sú povinne elektronicky komunikujúcimi osobami. Aktuálne očakávame ešte 58-tisíc daňových priznaní, z toho približne 20.000 elektro­nicky,“ dodala Adamčíková.

Ilustračné foto

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM