Webnoviny - Svet

Utečencov z Haiti možno ubytujú v Guantáname

WEBNOVINY.SK

Haiti Foto: SITA

WASHINGTON 13. januára (WEBNOVINY) – Americká armáda v stredu informovala, že zvažuje použitie námornej základne Guantánamo nachádzajúcej sa na Kube pre účely pomoci neďalekému Haiti. Túto karibskú krajinu zasiahlo v stredu ničivé zemetrasenie, pri ktorom prišlo o život pravdepodobne až niekoľko tisíc obyvateľov.

„Je k dispozícii, ak ju chceme z rôznych dôvodov použiť,“ uviedol na tlačovej konferencii generál Douglas Fraser, šéf tzv. Južného veliteľstva americkej armády. Na otázku, či by základňu Guantánamo, na ktorej sa ešte stále nachádza aj kontroverzné väzenie pre podozrivých teroristov, mohli použiť aj na ubytovanie utečencov, Fraser odpovedal: „V súčasnosti skúmame všetky možnosti v regióne.“ Pobrežná stráž Spojených štátov ešte predtým evakuovala štyroch vážne zranených zamestnancov americkej ambasády z haitskej metropoly Port-au-Prince a previezla ich na Guantánamo, kde im poskytli zdravotnícke ošetrenie.

Zemetrasenie zasiahlo karibský ostrov Haiti ešte v utorok večer a vyžiadalo si tisíce obetí. Presné údaje o situácii zatiaľ nie sú známe, keďže v krajine vládne stále chaos. Otrasy zeme spôsobili v hlavnom meste Port-au-Prince a jeho okolí zrútenie mnohých budov vrátane prezidentského paláca či sídla OSN. Na katastrofu už zareagovali mnohé krajiny vrátane USA, Kanady, Francúzska a krajín Latinskej Ameriky. Všetci ponúkajú jednej z najchudobnejších krajín sveta humanitárnu pomoc.

SITA/AFP

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM