Webnoviny - Svet

Útočník Ručinský už v Litvínove nie je zradca

WEBNOVINY.SK

Český hokejový reprezentant Martin Ručinský Foto: SITA/AP LITVÍNOV 20. októbra (WEBNOVINY) – Tridsaťdeväťročný český hokejový reprezentant, trojnásobný majster sveta a víťaz ZOH 1998 v Nagane Martin Ručinský už v materskom klube HC Litvínov nie je zradca. Do klubu, v ktorom rodák z Mostu v sezóne 1988/1989 s ligovým hokejom začínal, sa vrátil po dvoch rokoch. Skúsený hokejista, ktorý má bohatú prax s pôsobením v zámorskej kanadsko-americkej NHL, prišiel na sever Čiech po predčasnom konci v pražskej Sparte. Stretnutie 13. kola Tipsport extraligy s Kladnom sa mu vydarilo nad očakávanie dobre – k výhre „chemikov“ 4:1 prispel jedným gólom a jednou asistenciou.

„Pred zápasom som veľmi uvažoval, že ešte nenastúpim, ale Albi (tréner Robert Reichel, pozn.) trval na tom, aby som hral. Sľúbil mi, že ma bude nasadzovať podľa toho, ako budem stačiť. Nakoniec som odohral celý zápas, aj keď v závere mi už odchádzali nohy. Verím však, že dobrým tréningom sa mi sily vrátia,“ opísal M. Ručinský v rozhovore pre idnes.cz zákulisie svojej obnovenej premiéry v litvínovskom drese. V minulosti v ňom hral v rokoch 1988 – 1991, v sezónach 1994/1995, 1998/1999, 2002/2003 a 2004/2005. V českej najvyššej súťaži vo svojej bohatej kariére stihol odohrať 250 majstrovských zápasov, v ktorých dal 93 gólov.

Hráč, ktorý v rokoch 1992 – 2008 s malými prestávkami pôsobil v siedmich kluboch NHL, sa návratu domov obával, lebo keď v roku 2008 začal hrať za pražskú Spartu, priaznivci Litvínova mu vyhlásili vojnu. Považovali ho za zradcu, čo mu dali pri dueloch Litvínova so Spartou Praha aj pocítiť.

„Ľudia boli perfektní. Naozaj som nevedel, čo ma tu čaká. Tušil som, že to nebude nič vľúdneho, nič pekného, ale nikto z divákov na mňa nepískal. Ľudia boli úžasní. Už sa im nečudujem, že v minulosti na mňa pískali. Chcel som sa cez to preniesť, tak som si hovoril, že idem mužstvu a klubu, kde som s hokejom začínal, pomôcť. Ľudia v hľadisku mi pri tom veľmi pomohli. A aký som mal pocit z toho, že za chrbtom mi ako tréner stál Robert Reichel? Divný. My sme vždy spolu sedeli vedľa seba na striedačke, ale musím povedať, že ma prekvapil. Ako tréner má veľkú budúcnosť. Orientuje sa v tom slušne. Všetko má pod kontrolou. Ja by som to tak nezvládol,“ dodal Ručinský, ktorý sa v Česku radoval iba z jedného titulu majstra ČR. Vtedy hral v HC Vsetín. Okrem materského Litvínova a HC Vsetín za riekou Moravou obliekal už iba dres HC Sparta Praha. V českej reprezentácii odohral 91 medzištátnych zápasov, v ktorých dal 25 gólov.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM