Webnoviny - Svet

Útočník z lietadla bol na zozname podozrivých osôb

WEBNOVINY.SK

LONDÝN 28. decembra (WEBNOVINY) – Nigérijčan obvinený z pokusu odpáliť bombu na palube amerického lietadla bol zaradený do britského zoznamu podozrivých osôb. V pondelňajšom rozhovore pre stanicu BBC to potvrdil britský minister vnútra Alan Johnson, podľa ktorého sa meno 23-ročného Umara Farouka Abdulmutallaba dostalo na listinu „automaticky“ potom, ako mu v máji zamietli žiadosť o nové študentské víza. Útočník predtým v rokoch 2005 až 2008 legálne študoval strojárstvo na londýnskej univerzite. Britská polícia a spravodajské služby podľa Johnsona preverujú informácie, podľa ktorých sa Abdulmutallab radikalizoval práve počas pobytu v Británii.

„Bol riadnym britským študentom na základe platných študentských víz,“ povedal Johnson s tým, že Abdulmutallab nebol v krajine 14 mesiacov. „V máji požiadal o nové študentské víza, čo bolo zamietnuté. Hneď ako sa to stalo, bol na našom zozname.“ Podľa ministra osoby na zozname nemajú povolený pobyt na britskom území, môžu však cez Britániu cestovať do iných krajín. Ako dodal, všetky informácie týkajúce sa osôb v britskom zozname bežne poskytujú americkým úradom.

Prezident USA Barack Obama nariadil preverenie zoznamov osôb, ktoré nesmú cestovať do USA, a žiada tiež vysvetlenie toho, ako sa dostal mladý Nigérijčan do lietadla s výbušným zariadením. Meno útočníka, ktorý chcel priamo na palube lietadla z Amsterdamu do Detroitu odpáliť výbušninu, sa totiž nachádzalo v americkom zozname neželaných osôb. Abdulmutallaba doplnili do zoznamu minulý mesiac potom, ako jeho otec informoval americké veľvyslanectvo v Nigérii, že jeho syn je náboženský fanatik a že má obavy z jeho konania. Extrémista napriek tomu získal americké víza, ktoré mu umožnili vycestovať z Lagosu do Amsterdamu, odkiaľ letel do Detroitu.

SITA/AFP

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM