Správy Zo Slovenska

ÚVO preveruje námietku architektov k projektu nemocnice na Rázsochách

Architekti ministerstvu vyčítajú, že jediným kritériom na výber projektanta na návrh najšpičkovejšieho medicínskeho pracoviska na Slovensku je cena.

Ilustračný obrázok k článku ÚVO preveruje námietku architektov k projektu nemocnice na Rázsochách
10
Galéria
Zdroj: TASR

Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) preveruje námietku Slovenskej komory architektov (SKA) k obstarávaniu projektu novej Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) na Rázsochách. Uviedla to hovorkyňa úradu Janka Zvončeková.

Najnižšia cena

„Úrad aktívne preveruje a vyhodnocuje všetky informácie a skutočnosti viažuce sa k danej zákazke. Keďže sa na úrade momentálne realizuje konanie o námietkach, ktoré ešte nie je právoplatne ukončené, nebude poskytovať ďalšie informácie,“ povedala.

SKA vo svojom podnete upozorňuje na postup a podmienky Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR, ktoré by mohli byť v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní. „Predmetom sporného verejného obstarávania sú architektonické a urbanistické riešenie, projektová dokumentácia a súvisiace projekčné a inžinierske činnosti na stavbu novej UNB,“ komentovala komora.

Ministerstvu vyčíta, že jediným kritériom na výber projektanta na návrh najšpičkovejšieho medicínskeho pracoviska na Slovensku je cena. „Nie kvalita architektonického riešenia či kvalita a hospodárnosť stavby, ani efektívnosť a energetická úspornosť budúcej prevádzky, ale len najnižšia cena,“ prízvukovali zástupcovia komory.

Výrady architektov

Komora tiež upozornila na to, že MZ SR spojilo zákazky s dvomi logicky oddeliteľnými plneniami do jedného celku. „Týmto postupom došlo k neprimeranému obmedzeniu počtu hospodárskych subjektov, ktoré sa môžu na verejnom obstarávaní zúčastniť,“ uzavrela.

Svoje výhrady uviedla komora architektov už pred niekoľkými týždňami. Ministerstvo vtedy argumentovalo, že architektonický návrh je súčasťou tendra. Rovnako tým, že je v súlade so zákonom. „My sme nevyhlásili súťaž len na architektonickú štúdiu, ale verejné obstarávanie na projektanta celej nemocnice, to znamená architektonická štúdia, medicinálne plánovanie, guidelines, transfer pacienta…“ reagovala vtedy ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD).

Na margo ceny zákazky šéfka rezortu poznamenala, že nezohľadňuje len architektonickú štúdiu, rovnako aj to, že jej predchádzal prieskum trhu. Očakáva, že suma bude nakoniec nižšia. „Chcela by som zdôrazniť, že my chceme renomovanú spoločnosť, ktorá má skúsenosti so stavbou nemocníc, aby sme sa zase nestretli o päť – šesť rokov, keď niečo dostaviame, že to bolo zle navrhnuté, a zase si nemocnica bude vyžadovať veľké náklady,“ zhrnula Kalavská.

Verejné obstarávanie

MZ SR vyhlásilo verejné obstarávanie na komplexnú prípravu projektu novej Univerzitnej nemocnice Bratislava na Rázsochách na konci mája. Predpokladaná hodnota zákazky je 17,5 milióna eur. Zákazka obsahuje vypracovanie projektovej dokumentácie vrátane inžinierskej činnosti a poradenstva pri príprave realizácie stavby, autorský dohľad nad realizáciou stavby a manažment zdravotnej starostlivosti.

Búranie skeletu na Rázsochách
10
Galéria
Zdroj: TASR

Ak chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie