Webnoviny - Svet

ÚVO sa nechce vyjadrovať k výberu svojho predsedu

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 22. júna (WEBNOVINY) – Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO), ktorý je bez šéfa takmer dva a pol mesiaca, sa nebude vyjadrovať k obsadeniu postu svojho nového predsedu až do ukončenia výberového konania. Úrad sa tak rozhodol v záujme transparentnosti celého procesu, ktorého súčasťou má byť verejné vypočutie všetkých uchádzačov. „Tento postoj je motivovaný úsilím vylúčiť možnosť vzniku akejkoľvek pochybnosti z ovplyvňovania kandidátov a takisto aj nesprávnej interpretácie akýchkoľvek poskytnutých informácií, ako aj celého procesu výberu predsedu ÚVO. Nominácia a voľba nového predsedu tak, ako to vyplýva z platnej legislatívy, nie je v kompetencii úradu,“ informuje ÚVO v stredu na svojom webovom portáli.

Zaujať stanovisko sa úrad rozhodol najmä preto, že niektorí záujemcovia o účasť v konkurze na predsedu posielajú svoje žiadosti, vrátane životopisu na úrad, alebo na úrad telefonujú a žiadajú rôzne informácie či podklady. „S podobnými žiadosťami o informácie sa na úrad obracajú aj niektorí novinári,“ uviedol ÚVO. Ako úrad ďalej dodáva, nemá vplyv na nominácie a voľbu predsedu, nevie tieto procesy ani urýchliť ani spomaliť alebo inak ovplyvniť. Zákon o verejnom obstarávaní podľa úradu presne stanovuje a vymedzuje jeho kompetencie a náplň práce i úlohy. „ÚVO aj v súčasnej situácii koná štandardným postupom pri ochrane verejného záujmu, v súlade s platným zákonom o verejnom obstarávaní,“ uviedol úrad s tým, že dôsledne plní svoj program maximálnej informovanosti odbornej i laickej verejnosti.

Úrad vlády SR v pondelok 20. júna zverejnil výzvu na verejné vypočutie uchádzačov na post predsedu ÚVO. O post sa môže uchádzať ktorýkoľvek záujemca, vrátane prípadného nominanta opozície, ktorý splní stanovené kritériá. Vypočutie všetkých relevantných uchádzačov bude transparentné, teda pod verejnou kontrolou. Uchádzač musí mať vysokoškolské vzdelanie II. stupňa, odborné znalosti v oblasti verejného obstarávania a preukázateľnú prax v oblasti verejného obstarávania v dĺžke najmenej päť rokov. Ďalšími predpokladmi pre uchádzačov sú organizačné schopnosti a riadiace skúsenosti, občianska a morálna bezúhonnosť. Písomné prihlášky do verejného vypočutia môžu uchádzači predkladať písomne osobne alebo poštou do 4. júla na adresu: Úrad vlády SR, Námestie slobody 1, 813 70 Bratislava s označením „Verejné vypočutie uchádzačov na post predsedu ÚVO“.

Podľa premiérky Ivety Radičovej „má byť predseda ÚVO garantom, že verejné obstarávanie bude skutočne vo verejnom záujme. Preto je potrebné k návrhom na túto funkciu pristupovať s najväčšou vážnosťou a zodpovednosťou.“

Podľa novely zákona o verejnom obstarávaní, platnej od 1. apríla, predsedu ÚVO na návrh vlády volí a odvoláva parlament. Dovtedy o šéfovi úradu rozhodovala priamo vláda. Bývalého predsedu úradu Romana Šipoša ako nominanta Smeru vymenovala predošlá vláda na poslednom zasadnutí 7. júla 2010. Stalo sa tak na základe dohody vtedajšieho premiéra a šéfa Smeru Roberta Fica s Radičovou, že post na čele úradu obsadí nominant opozície. Šipoš odstúpil z funkcie 11. apríla tohto roku bez bližšieho vysvetlenia. Urobil tak po tom, čo predsedníčka vlády a koalícia v apríli kritizovali úrad za dlhé rozhodovanie o námietkach a rušenie veľkého množstva súťaží, čo spomaľuje proces verejného obstarávania.

Predseda Smeru neskôr opakovane navrhol za predsedu ÚVO Jána Valka, bývalého šéfa Jadrovej vyraďovacej spoločnosti, a.s. (JAVYS). Vláda sa stotožnila s výhradami premiérky k odbornosti, skúsenostiam a bezúhonnosti tohto kandidáta. Na zasadnutí 8. júna vláda Valka neschválila a rozhodla, že ho nenavrhne parlamentu zvoliť za predsedu úradu. Fico trvá na tom, že post šéfa úradu má patriť opozícii. „Právo opozície navrhnúť kandidáta na post predsedu ÚVO neznamená, že vláda má povinnosť automaticky prijať akýkoľvek návrh. Tak, ako opozícia má právo navrhnúť kandidáta, tak má vláda povinnosť a zodpovednosť akceptovať iba taký návrh, ktorý bude zodpovedať predpokladom a kvalitám na takúto významnú funkciu a ktorý bude zaručovať, že verejné obstarávanie bude skutočne vo verejnom záujme,“ zdôraznil Úrad vlády SR.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM