Webnoviny - Svet

Už dvadsiatykrát začal Mesiac fotografie

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto SITA/Michal BurzaBRATISLAVA 2. novembra (WEBNOVINY) – Počas novembra sa v Bratislave sústredia najlepšie fotografie z celého svete. Na návštevníkov 20. ročníka Mesiaca fotografie čaká 34 individuálnych a kolektívnych výstav fotografií z celého sveta, ale i stretnutie s výnimočnými fotografmi z piatich kontinentov – južnej Ameriky, Ázie, Austrálie, Afriky a Európy. Keďže tento ročník je jubilejný, organizátori sa podľa riaditeľa festivalu Mesiac fotografie Václava Maceka snažili, aby bol aj výnimočný.

Za výnimočnú Macek označil výstavu fotografa prvej polovice 20. storočia Františka Drtikola a spomínané stretnutie fotografov z piatich kontinentov. Lákadlom pre návštevníkov bude i výstava World Press Photo, ktorá sa uskutoční od 3. – 30. novembra v Dome umenia v Bratislave. Ide o putovnú výstavu, ktorá je výsledkom celosvetovej súťaže venovanej novinárskej fotografii. Tie predkladajú fotoreportéri, agentúry, noviny a časopisy z celého sveta. Tento rok sa do súťaže prihlásilo 5 847 fotografov zo 128 krajín, medzinárodná porota vybrala najlepšie fotografie spomedzi 101 960 snímok.

Počas Mesiaca fotografie sa predstavia aj slovenskí fotografi, organizátori pripravili výstavu, ktorá zachytáva 20 rokov fotografie na Slovensku. „Náš festival je sústredený na strednú a východnú Európu,“ uviedol Macek, podľa ktorého podobné výstavy dokazujú, že diela, ktoré vznikli v stredoeurópskom alebo východoeurópskom regióne, sú rovnocenné s fotografiami, ktoré vznikli na západe.

Mesiac fotografie Bratislava sa koná v rámci Európskeho mesiaca fotografie Paríž, Viedeň, Berlín, Rím, Moskva, Luxemburg a Bratislava. Celý program 20. ročníka mesiaca fotografie v Bratislave je dostupný na internetovej stránke www.sedf.sk.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM