Jakub Forgács Zo Slovenska

Už je známe to, na čo sa dlho čakalo: TOTO je dátum, kedy sa uskutočnia voľby do parlamentu

Informácia, ktorú mnohí ľudia nedočkavo očakávali, je tu! Pozrite, kedy sa uskutočnia voľby do Národnej rady Slovenskej republiky.

Ilustračný obrázok k článku Už je známe to, na čo sa dlho čakalo: TOTO je dátum, kedy sa uskutočnia voľby do parlamentu
Zdroj: TASR

Voľby do Národnej rady (NR) SR budú v sobotu 5. marca 2016. Termín vyhlásil vo štvrtok predseda parlamentu Peter Pellegrini (Smer-SD). Dnes sa začne aj oficiálna volebná kampaň.

Dôležitý podpis

„Podpísal som rozhodnutie o vyhlásení volieb do NR SR a určil som deň ich konania na 5. marec 2016. Občania SR budú mať od roku '89 po deviaty raz možnosť vybrať si svojich zástupcov v slobodných voľbách,“ oznámil Pellegrini na tlačovej konferencii v parlamente.

Zároveň vyzval na slušnú predvolebnú kampaň. „Chcel by som vyzvať všetky politické strany a hnutia, aby viedli kampaň férovú, korektnú, slušnú. Aby ju viedli o svojich programoch, návrhoch riešení a aby neskĺzli k rôznym nekalým praktikám a možno aj nemiestnym útokom na jednotlivé osoby,“ uviedol s tým, že korektná a slušná kampaň môže prispieť k zvýšeniu volebnej účasti.

Pellegrini si zároveň želá, aby sa budúci parlament menej zaoberal sám sebou a viac sa venoval práci pre Slovensko.„A dú­fam, že po marci 2016 zasadne do tejto Národnej rady 150 patriotov, ktorí budú hrdí na našu krajinu a ktorí budú chcieť pomôcť Slovensku, aby pokračovalo ďalej vo svojej ceste moderného a úspešného štátu,“ doplnil. Všetkým budúcim kandidátom želá veľa úspechov.

Ako je to s kandidátkami?

Politické strany, hnutia či koalície majú podľa zákona podať kandidačné listiny najneskôr 90 dní pred dňom konania volieb zapisovateľovi štátnej komisie (do 6.12.). Zaplatiť musia volebnú kauciu 17 000 eur. Vráti sa tým stranám, ktoré dostanú vo voľbách aspoň dve percentá hlasov.

Oficiálna volebná kampaň sa začína dňom uverejnenia rozhodnutia o vyhlásení volieb v Zbierke zákonov SR. Bude to ešte dnes. Politické subjekty môžu na ňu minúť najviac tri milióny eur. Musia mať transparentný účet. Kampaň sa končí volebným moratóriom, 48 hodín pred dňom konania volieb (3.3.2016). Dva týždne pred voľbami je zakázané zverejňovať volebné prieskumy (od 20.2.2016).

Voliť môžu podľa zákona občania SR, ktorí majú najneskôr v deň hlasovania aspoň 18 rokov. Dá sa voliť aj zo zahraničia a to poštou. Treba o to požiadať. Možno to urobiť listom alebo elektronicky. Hlasovať môžeme v ktoromkoľvek meste či obci na Slovensku, nielen v mieste nášho trvalého bydliska. Potrebujeme na to však hlasovací preukaz.

Čítajte tiež:

Vláda odsúhlasila rozšírenie pôsobnosti štátnej komisie pre voľby

Vláda rozhodla o pomoci Afrike v súvislosti s migrantmi: Do fondu poputuje pol milióna eur

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM