Webnoviny - Svet

Územné konanie pre Starý most je stále prerušené

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA BRATISLAVA 13. mája (WEBNOVINY) – Stavebný úrad v bratislavskej Petržalke stále neobnovil územné konanie v súvislosti s rekonštrukciou Starého mosta. Tá súvisí aj s vybudovaním električky zo Šafárikovho námestia do Petržalky. Pre agentúru SITA to potvrdil hovorca mestskej časti Ľubomír Andrassy. Konanie musel pred časom stavebný úrad prerušiť, pretože žiadateľ nepredložil záväzné stanoviská všetkých dotknutých inštitúcií. Žiadateľ, teda spoločnosť Metro Bratislava, a.s., si tak zatiaľ podľa neho nesplnila všetky zákonné náležitosti. Chýba napríklad vyjadrenie Krajského dopravného inšpektorátu. „Pokiaľ nebudeme mať všetky vyjadrenia, stavebný úrad nemôže vydať územné rozhodnutie,“ povedal Andrassy.

Toto rozhodnutie je potrebné aj pre vyhlásenie medzinárodného tendra na dodávateľa rekonštrukčných prác mosta. Pôvodne sa predpokladalo, že dodávateľa by mali vybrať v októbri. Podmienkou však bolo vydanie územného rozhodnutia do konca februára. Spoločnosť Metro Bratislava, a.s., pripravuje dokumentáciu pre tender. Generálny riaditeľ spoločnosti Vladimír Kovalčík hovorí v súvislosti so súčasným stavom o obštrukciách a prieťahoch. Nevedia sa napríklad dohodnúť s policajtmi. Tí totiž podľa Kovalčíka požadujú aj nesplniteľné veci a pri súčasnej finančnej situácii aj neriešiteľné. „Niečo požadujú a nedokážu dať relevantný doklad, že je to treba. Musíme spracovať dokumentáciu a posúdiť, či je efektívna, ekonomická. Nakladáme s verejnými prostriedkami, aj našimi daňami,“ vysvetlil Kovalčík. Na otázku, prečo je konanie stále prerušené, odpovedal, že nevie. Zdôraznil však, že ak by im okamžite oznámili, čo majú pre územné konanie doplniť, urobili by tak do siedmich alebo ôsmich dní. Podľa neho sa dopĺňaním chýbajúcich vyjadrení stratilo „bezmála 60 dní, čo je katastrofálne“.

Kovalčík taktiež povedal, že EIA, teda posudzovanie vplyvov na životné prostredie, je stále platné. Objavili sa totiž tvrdenia, že EIA stratila platnosť. Vydaná bola v roku 2006 s platnosťou na tri roky. „Od Ministerstva životného prostredia SR sme dostali list, kde je úrad usmernený, že stanovisko je platné a máme ho brať ako smerodajné,“ doplnil Andrassy.

Starý most bude okrem toho od soboty úplne uzavretý. Po moste tak nebude môcť premávať mestská hromadná doprava (MHD) ani jazdiť cyklisti, s najväčšou pravdepodobnosťou tadiaľ nebudú môcť chodiť ani chodci. Dôvodom je aktuálny havarijný stav mosta, čo potvrdili aj výsledky posledných pravidelných meraní. Tie preukázali, že mostovka za posledný rok poklesla o 16 milimetrov, čo je 16-krát viac ako v predchádzajúcom roku. Hlavné mesto tak stráca jeden z piatich mostov ponad Dunaj a zároveň jednu z najdôležitejších dopravných tepien pre MHD. Podľa splnomocnenca primátora pre dopravné systémy Tomáša Fabora nie je nikto pripravený na havarijný stav. Priznal však, že mesto bude musieť nájsť peniaze na riešenie tejto akútnej situácie. Mestskí poslanci totiž vyčlenili v tohtoročnom rozpočte „len“ šesť miliónov eur, aj to len na projekčné práce pre rekonštrukciu mosta v súvislosti s budovaním električkovej trate do Petržalky v rámci prvej etapy pripravovaného nosného dopravného systému. „Zatiaľ peniaze nemáme, ale musíme ich nájsť,“ povedal. Dajú sa tak očakávať škrty v iných oblastiach.

Uzatvorenie mosta sa priamo dotkne denných liniek 50, 78 a 95 a nočných liniek N 80 a N 95. Denné linky budú presmerované na Most Apollo, nočné linky na Nový most. Starý most pritom pre jeho stav uzavreli pre autá už na Silvestra 2008 o 19:00.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM