Webnoviny - Svet

V Afganistane bude viac slovenských vojakov

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto SITA/Tomáš BenedikovičBRA­TISLAVA 3. novembra (WEBNOVINY) – Vláda dnes súhlasila s návrhom ministerstva obrany posilniť slovenskú vojenskú prítomnosť v kľúčovej misii ISAF v Afganistane. Rezort tak bude môcť rozšíriť súčasný mandát umožňujúci nasadenie 314 vojakov na 348 príslušníkov ozbrojených síl. V súčasnosti tam slúži 299 slovenských vojakov. Pribudnúť majú aj odborníci na výbušniny či príslušníci špeciálnych síl.

Úlohy vojakov: Ministerstvo obrany počíta s vyslaním tímu na likvidáciu nevybuchnutej munície, ktorý má mať do štyroch členov. Okrem toho by mali na starosti aj likvidáciu improvizovaných výbušných zariadení. Úlohy tímu zahŕňajú detekciu, identifikáciu, vyhodnocovanie situácie, možných hrozieb na mieste, neutralizáciu, zaistenie, vyslobodenie a finálnu likvidáciu nevybuchnutých výbušných prostriedkov výbušnou alebo nevýbušnou cestou. Toto môže zahŕňať aj výbušné prostriedky, ktoré sa stali nebezpečnými nespoľahlivou funkciou, haváriou alebo iným poškodením. Vojaci majú pôsobiť na juhu, ročné náklady tímu predstavujú takmer 490-tisíc eur.

V Afganistane by mala pôsobiť aj maximálne 20-členná jednotka špeciálnych síl. Bude pomáhať s výcvikom a budovaním Afganských národných bezpečnostných síl, má však aj ďalšiu úlohu – chcú ju využívať na ochranu koaličných síl. Jej ročné náklady dosahujú výšku 3,2 milióna eur.

Ďalších maximálne šesť vojakov má pôsobiť na veliteľstvách misie ISAF, čim by Slovensko mohlo mať na týchto postoch do 12 príslušníkov ozbrojených síl. Ročné náklady na rozšírenie by boli takmer 850-tisíc eur.

Rezort obrany chce ďalších do štyroch vojakov do Národného podporného prvku operácie, v ktorom je v súčasnosti 12 vojakov. Ročné náklady na nových vojakov by predstavovali asi 600-tisíc eur.

V materiáli sa navrhuje aj zmena mandátu Podľa nej prejdú príslušníci operačných a výcvikových tímov spod spolupráce s Holandskom pod veliteľa celej operácie ISAF. Rovnakú zmenu by mali pocítiť príslušníci provinčného rekonštrukčného tímu Uruzgan, kde boli doteraz pod holandským velením, a podobného tímu Baghlan, kde sú pod maďarským velením. Strážne jednotky prechádzajú spod kanadského, resp. holandského velenia pod veliteľa operácie. Multifunkčná ženijná jednotka podľa materiálu už nemá pôsobiť len na letisku Kandahár, ale v celom operačnom priestore misie ISAF.

S vyslaním vojakov musí vysloviť súhlas parlament.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM