Webnoviny - Svet

V americkom Kongrese sa hovorilo o hrdinstve Slovákov

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 17. decembra (WEBNOVINY) – Práca tímu slovenských špecialistov na zneškodňovanie výbušnín (EOD) v misii ISAF v Afganistane sa dostala do centra pozornosti amerických kongresmanov. Správu o výnimočnom hrdinstve majora Rolanda Bartakovicsa a slovenského EOD tímu predniesol v stredu vo Washingtone kongresman Bill Shuster. „Chcel by som oceniť Slovákov za ich statočnosť počas nepriateľského útoku na základňu, ktorý sa im podarilo odraziť,“ povedal pred americkým Kongresom Shuster.

Ocenení špecialisti na zneškodňovanie nástražných výbušných prostriedkov a nevybuchnutej munície, ktorí sa iba nedávno vrátili z Afganistanu, zasahovali počas šiestich mesiacov v centre mesta Kandahár v jednej z najnebezpeč­nejších provincií Afganistanu. Okrem majora Bartakovisca pôsobiaceho vo veliteľstve Účelového zoskupenia Paladin South tvorili EOD tím rotný Michal Mieres, rotmajster Mário Rückschloss a rotmajster Richard Veselka.

Tím získal ocenenie za vysokú profesionalitu počas nepriateľského útoku na základňu, kde okrem našich špecialistov pôsobí aj americký provinčný rekonštrukčný tím. Útok ťažko ozbrojených nepriateľov trval jedenásť hodín a aj vďaka Slovákom sa ho podarilo ukončiť. Práve oni identifikovali a zničili auto naložené výbušninami, ktoré chceli nepriateľské sily použiť pri útoku proti vojskám na základni, takže protivníkom sa nepodarilo preniknúť do základne. „Navždy si budeme pamätať hrdinský výkon slovenského tímu. Ich krajina, rodiny ale aj celá verejnosť sú na ich službu a odovzdanie sa nesmierne hrdé. Spojené štáty sú majorovi Bartakovicsovi a celému slovenskému EOD tímu vďačné za ich odhodlanie v nebezpečných situáciách pri nastoľovaní slobody,“ konštatoval Shuster.

Podľa náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR generálmajora Petra Vojteka je ocenený tím najlepším príkladom profesionality našich vojakov. „Náš tím EOD bol ešte počas svojho pôsobenia v Afganistane viackrát ocenený za svoju profesionalitu, čím ukážkovo reprezentoval Slovenskú republiku,“ povedal Vojtek a zdôraznil, že „je to tím, ktorý spolu s jednotkou pre špeciálne operácie v súčasnosti odvádza najrizikovejšiu prácu spomedzi všetkých našich nasadených jednotiek“. Vojakov ocenil aj štátny tajomník ministerstva obrany Róbert Ondrejcsák. „Sme na nich naozaj hrdí. Zároveň som rád, že do operácií prispievame spôsobilosťami, ktoré sú oceňované a najmä dôležité v prospech celej Severoatlantickej aliancie,“ dodal Ondrejcsák.

Slovenský EOD tím získal od svojich nadriadených v Afganistane aj vojenský titul „Hrdina bojiska“ a stal sa tak najlepším EOD tímom pôsobiacim v celej južnej časti Afganistanu spomedzi všetkých koaličných tímov v operácii ISAF. Slovensko je pritom vedúcou krajinou NATO práve pre oblasť zneškodňovania nástražných výbušných prostriedkov a nevybuchnutej munície (EOD – Explosive Ordnance Disposal). Trenčín je sídlom Centra výnimočnosti NATO pre EOD.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM