Rastislav Straka Regióny Regióny

V Bardejove bude bezplatný právny servis

Niekedy bežnú prax „Pro bono publico“ pre odkázaných, oprášil bardejovský advokát Rastislav Straka.

Ilustračný obrázok k článku V Bardejove bude bezplatný právny servis
Zdroj: pixabay.com

BARDEJOV. V súvislosti s medializovanými správami o neprimeraných odmenách advokátov zastupujúcich štát, ale aj iné pravnické osoby, chcem ako dlhoročný člen vedenia Slovenskej advokátskej komory, verejnosť ubezpečiť, že nie všetci advokáti sú nosteľmi miliónových odmien.

Po svojej 40-ročnej praxi v Bardejove zisťujem, že sociálne odkázaným dôchodcom, nezamestnaným a ďalším, sa absolútne nedostáva primeranej právnej ochrany, aspoň vo forme porád a konzultácií, ktoré by ich usmernili pri posudzovaní ich právnych nárokov. Preto som sa v rámci akcie „Pro bono publico“ (Pre verejné dobro) rozhodol poskytovať vo svojej právnej kancelárii od 1. decembra 2017, pre týchto občanov, informačné hodiny. A to každý týždeň v pondelok, v stredu a v piatok od 10.00 do 11.00 hodiny.

Rodinné, pracovné aj občianske

V tomto čase môžu občania, ktorí nemajú prostriedky na poskytnutie právnych porád kvalifikovaným spôsobom, navštíviť moju kanceláriu a konzultácia im bude poskytnutá bezplatne. Základom budú pracovno-právne, rodinné a výnimočne občiansko-právne prípady.

„Služba „Pro bono publico“ je stará ako sama advokácia.“

Tieto porady však nezahŕňajú vypracovanie podaní pre štátne orgány, alebo súdy. V týchto prípadoch sa potom občania už budú musieť obrátiť na Centrum právnej pomoci (Prešov, Svidník), ktoré zváži, či majú, alebo nemajú nárok na právnu ochranu poskytovanú štátom. Služba „Pro bono publico“ je stará ako sama advokácia. V minulosti sa v úradných hodinách bežne poskytovala na súdoch. Zriadením Centier právnej pomoci však táto právna pomoc odkázaným občanom postupne zanikla.

Centrá právnej pomoci majú dnes veľmi „zvláštny“ systém, mnoho ľudí sa zľakne zložitých byrokratických úkonov a posudzovania nárokov, ktoré je potrebné absolvovať. Navyše Bardejovčania musia cestovať buď do Prešova, alebo do Svidníka.

Zdroj: Bardejovský Reportér
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM