Webnoviny - Svet

V Bardejove by sa mali vrátiť k výrobe obuvi

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto: SITA/APBARDEJOV 27. júna (WEBNOVINY) – Do Bardejova smeruje nový investor, ktorý vytvorí okolo 350 nových pracovných miest. Ide o európsku firmu, ktorá podniká v oblasti obuvníckeho priemyslu. Od januára budúceho roka by mal nový zamestnávateľ rozbehnúť výrobu. Agentúre SITA to povedal primátor Bardejova Boris Hanuščak. V letných mesiacoch, v júli alebo v auguste, s ním chce bardejovská radnica podpísať zmluvu o budúcej zmluve. Výrobca obuvi smeruje do hnedého priemyselného parku, do areálu bývalého podniku JAS, ktorý vlastní mesto.

Podľa primátora sú priestory stavebne pripravené

Výrobca tu musí ešte priviesť a nainštalovať stroje a ďalšiu potrebnú techniku. Termín, kedy chcú začať s náborom zamestnancov, sa mesto dozvie pri najbližšej návšteve investora naplánovanej na júl. Hanuščak názov spoločnosti zatiaľ nechce zverejniť. Uviedol však, že ide o celosvetovo známu firmu, ktorá na Slovensku zatiaľ nemá svoje výrobné aktivity. Pre Bardejov sa rozhodli z viacerých dôvodov. Vyhovovali im ponúkané priestory, mesto má dlhoročnú tradíciu v obuvníckom priemysle, je tu dostatok kvalifikovanej pracovnej sily a istú úlohu zohrala aj dobrá skladba odborného stredného školstva. Primátor verí, že „Bardejovčania ešte nezabudli, ako sa robia topánky“.

„Je to známa svetová obuvnícka firma, ktorá dáva záruky, že naše záväzky, ktoré máme voči ministerstvu hospodárstva a SARIO, splníme,“ uviedol Hanuščak. Návratnosť investície mesta do priemyselného parku bola viac ako pol roka neistá. Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) stopla vlani v lete financovanie hnedého priemyselného parku v Bardejove. Dôvodom bolo podozrenie zo spáchania subvenčného podvodu, malo ísť o nadhodnotenie majetku spoločnosti JAS, ktorý mesto odkúpilo. Podozrenie sa však nepotvrdilo, SARIO na jar tohto roku odblokovala financovanie parku a mesto v implementácii projektu pokračuje.

O revitalizácii hnedého priemyselného parku rozhodlo bardejovské mestské zastupiteľstvo v roku 2008 a následne podali žiadosť o nenávratný finančný príspevok. Celkové oprávnené náklady na výstavbu priemyselného parku pri schválení projektu v roku 2009 predstavovali sumu 9,7 milióna eur, z toho vyše 600 tisíc eur vyčlenila na projekt samospráva zo svojho rozpočtu. Pôvodný termín ukončenia výstavby priemyselného parku bol naplánovaný na koniec decembra minulého roka. Mesto požiadalo SARIO o posun termínov.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM