Webnoviny - Svet

V Bardejove nezaregistrovali dvoch kandidátov

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto SITA/Martin HavranBARDEJOV 11. októbra (WEBNOVINY) – V Bardejove o konečnom počte kandidátov pre komunálne voľby bude rozhodovať súd. Miestna volebná komisia nezaregistrovala kandidačné listiny dvoch kandidátov. Na post primátora nezaregistrovala kandidačnú listinu administratívneho pracovníka Antona Vaška. Registráciou neprešiel ani jeho syn, právnik Svätoslav Vaško, ktorý sa chcel vo voľbách uchádzať o poslaneckú stoličku v 5. volebnom obvode.

Zapisovateľ miestnej volebnej komisie Marek Kuruc informoval, že komisia sa radila šesť hodín. U obidvoch zistila tú istú opakujúcu sa chybu. V petičných hárkoch v kolónke adresa občana podporujúceho kandidatúru nevypísali celým slovom miesto bydliska – Bardejov, ale uviedli iba skratku BJ, čo je v rozpore so zákonom. V prípade Antona Vaška vyradili aj jeden podpis, ktorý patril ešte nedospelej osobe. Antonovi Vaškovi uznali 270 podpisov, u jeho syna Svätoslava Vaška bolo podľa rozhodnutia komisie v poriadku 289 podpisov.

Anton Vaško, ktorý pracuje na mestskom úrade ako právnik, agentúre SITA potvrdil, že on aj jeho syn sa obrátili na súd. Podľa jeho vyjadrenia, namiesto 400 potrebných podpisov mali v petičných hárkoch po 660 podpisov. Obidvaja sú právnici, počkajú si na verdikt súdu.

Miestna volebná komisia v Bardejove nateraz zaregistrovala dvoch kandidátov na funkciu primátora. Obidvoch podporujú široké koalície. Súčasný primátor Bardejova Boris Hanuščak (55) je kandidátom sedemčlennej koalície Smer-SD, ĽS-HZDS, SNS, HZD, KSS, ZRS, Úsvit. Pedagóg Martin Šmilňák (36) je nominantom štvorkoalície KDH, SDKÚ-DS, SaS, Most-Híd.

Bardejovské zastupiteľstvo má 25 poslaneckých mandátov, volí sa v deviatich volebných obvodoch. O post poslanca môže súťažiť 78 zaregistrovaných kandidátov. Dvaja z nich sú nezávislí. Do boja o poslanecké miesta sa rozhodli ísť dve koalície. Spoločnú kandidátku postavili strany Smer-SD, ĽS-HZDS, ktoré ponúkajú voličom plný počet kandidátov, rovnako aj trojkoalícia KDH, SDKÚ-DS, SaS. Svojich kandidátov nominovalo aj 11 politických strán a hnutí, ktoré postavili dohromady 26 kandidátov.

Predsedníčkou miestnej volebnej komisie je Mária Vaňková (SNS) a podpredsedom Ľudovít Bilý (SMK).

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM