Webnoviny - Svet

V Beckovských Skaliciach otvorili náučný chodník

WEBNOVINY.SK

Beckovské Skalice Foto: cestovanie.sk TRENČÍN 24. mája (WEBNOVINY) – V prírodnej rezervácii Beckovské Skalice pri obci Beckov otvorili prvý náučný chodník s tematikou starostlivosti o chránené územie. Ochrancovia prírody na ňom osadili sedem informačných panelov, ktoré popisujú spôsoby starostlivosti o jednotlivé biotopy, ktoré sa v Beckovských Skaliciach nadchádzajú. Ide o sprašové steny, kameňolom, lúky a pasienky, ornú pôdu ležiacu úhorom, lesy, či ovocný sad. Na chodník vedie značkovaná trasa z obce Beckov.

“Každý biotop si vyžaduje osobitný prístup, okrem poukázania na vhodné a nevhodné spôsoby starostlivosti je popísaný spôsob, akým sa oň stará naše združenie. Posledný panel je venovaný krajine pred príchodom človeka a zmenenej jeho činnosťou,” povedala Katarína Hlavatovičová z občianskeho združenia Pre prírodu z Trenčína. Chodník pomohli vytvoriť aj pracovníci Správy Chránenej krajinnej oblasti Biele Karpaty a Slovenského zväzu ochrancov prírody. Na chodník získali príspevok z nórskych fondov a nadácie Ekopolis.

Prírodná rezervácia Beckovské Skalice má výmeru 29,5 hektára. Za rezerváciu ju vyhlásili pred siedmimi rokmi po snahe ochranárov o zachovanie “ostrova pestrej prírody v urbanizovanej krajine stredného Považia.” Pre zachovanie územia je nevyhnutná nielen jeho zákonná ochrana, ale najmä vhodné využívanie a obhospodarovanie. Združenie Pre Prírodu, ktoré je vlastníkom alebo prenajímateľom časti rezervácie, zabezpečuje obhospodarovanie rezervácie spoločne so Štátnou ochranou prírody SR, Základnou organizáciou Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny Beckov, obcou Beckov, dobrovoľníkmi a priaznivcami z radov verejnosti, informovala Hlavatovičová.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM