Webnoviny - Svet

V boji proti obchodovaniu s ľuďmi by mali krajiny spolupracovať

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 16. október (WEBNOVINY) – Bojovať proti obchodovaniu s ľuďmi nie je možné bez užšej spolupráce krajín. Táto trestná činnosť sa stáva viac organizovanou, povedal dnes štátny tajomník rezortu vnútra Vladimír Čečot. Slovensko pred časom iniciovalo pilotný projekt zberu údajov a informácií o páchateľoch, obetiach a okolnostiach obchodovania s ľuďmi v Európskej únii. Zapojí sa doň aj Česko, Poľsko a Portugalsko.

„Projekt, ktorý je predvojom v tejto oblasti, môže slúžiť ako príklad dobrej spolupráce medzi štátmi vo výmene informácií,“ povedal dnes na tlačovej besede generálny riaditeľ Medzinárodného centra pre rozvoj migračnej politiky Gotffried Zürcher. Dodal však, že nestačí spolupracovať iba v rámci EÚ, ale treba ísť ďalej. „Ak budeme mať dostatok informácií, spolupráca medzi nami bude efektívnejšia,“ povedal.

Na Slovensku podľa štátneho tajomníka Čečota klesá počet prípadov obchodovania s ľuďmi, na druhej strane však stúpa počet obetí, čo svedčí o vyššej organizovanosti páchateľov.

V minulom roku sa stalo obeťou obchodovania s ľuďmi šesť mužov a jedenásť žien. Muži sú väčšinou obeťami „nútených prác“, ženy sexuálneho vykorisťovania. V tomto roku je zatiaľ evidovaných 23 obetí, je známy aj prvý prípad obchodu s dieťaťom na východnom Slovensku, ktoré predali do Írska. Podľa štatistík Ministerstva vnútra SR stúpol počet ľudí vykorisťovaných prácou, v minulosti však bolo častejšie sexuálne vykorisťovanie. Čečot poznamenal, že obetí je viac, odhaľovanie prípadov ale závisí od ich ochoty prehovoriť. Od 1. januára 2010 by sa malo v Košiciach otvoriť centrum pre obete spomínanej trestnej činnosti, čo by malo tiež prispieť k jej odhaľovaniu ale i účinnejšej prevencii.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM