Webnoviny - Svet

V Bratislave možno pribudne socha Rastislava

WEBNOVINY.SK

Socha veľkomoravského panovníka SvätoplukaIlus­tračné foto SITA/Michal BurzaVILNIUS 8. marca (WEBNOVINY) – Ku kontroverznej soche veľkomoravského panovníka Svätopluka možno v Bratislave pribudne aj podobizeň jeho strýka Rastislava. Ako informujú tvnoviny.sk, ministerstvo vnútra povolilo zbierku na vytvorenie diela. K Svätoplukovi tak možno pribudne symbol jeho zrady, pretože práve on vydal Rastislava do franského zajatia.

„Rozhodnutie bolo vydané 18. februára, prijali sme to koncom februára a od 1. marca možno začať zbierku,“ uviedol Stanislav Pánis, predseda občianskeho združenia Spoločnosť pre zachovanie tradícií. Pánis už v období, keď bývalý premiér Robert Fico presadzoval vytvorenie sochy Svätopluka, vyhlasoval, že by si ju viac zaslúžil Rastislav. Je vraj najvýznamnejšia osobnosť v slovenských dejinách. „Jeho rozhodnutie napomohlo identifikovať slovenský národ v kultúrnej a duchovnej rovine a dokázal to nenásilnou formou,“ vyhlásil.

Súčasťou iniciatívy, ktorá si chce uctiť veľkomoravské knieža, je aj rímsko-katolícky kňaz Václav Kocian. „Pre náš národ a ostatných Slovanov urobil najviac najmä tým, že pozval byzantskú misiu sv. Cyrila a Metoda a zabezpečil ich činnosť. Vďaka tomu sme dostali solídne základy národnej existencie,“ zdôvodnil podporu zbierke autor životopisnej knihy Zabudnutý kráľ Rastislav.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM