Webnoviny - Svet

V Bratislave sa začal protest proti Gorile

WEBNOVINY.SK

Bratislavská MHD je pripravená na protest

Dopravný podnik Bratislava je na dnešný protest pre kauzu Gorila pripravený. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa DPB Agáta Staneková, situáciu bude dispečing podniku riešiť operatívne a ak to bude nevyhnutné, zaistí odklon liniek.

Odklon sa podľa Stanekovej môže týkať električkových liniek 1, 5, 9, 15 a trolejbusov číslo 203, 206, 207 a 208. V závislosti od smeru pochodu by mohli byť ovplyvnené aj cestovné poriadky autobusov číslo 93 a 147. Ako Staneková dodala, DPB bude cestujúcu verejnosť priebežne o aktuálnych zmenách v doprave informovať.

V Bratislave bude dnes prvý verejný protest obyvateľov Slovenska pre kauzu Gorila. Začne sa o 15:00 na Námestí SNP, odkiaľ sa protestujúci presunú na Hodžovo námestie a po ulici Palisády prejdú až k parlamentu.BRA­TISLAVA 27. januára (WEBNOVINY) – Bratislava sa stane miestom prvého verejného protestu obyvateľov Slovenska pre kauzu Gorila.

Na sociálnej sieti Facebook potvrdilo vyše 4000 ľudí svoju účasť na protestnej akcii, ktorá by sa mala začať v piatok 27. januára o 15. hodine na Námestí SNP v Bratislave.

Protestujúci by sa odtiaľ mali presunúť na Hodžovo námestie pred Grassalkovičov palác a neskôr k budove parlamentu, kde plánujú vytvoriť symbolickú reťaz.

Polícia je na protest pripravená. Ako agentúru SITA informovala policajná hovorkyňa Tatiana Kurucová, na akciu sú vyčlenení policajti z viacerých útvarov. „V tejto súvislosti neplánujeme žiadne dopravné obmedzenia, v prípade potreby sme však pripravení riešiť situáciu v doprave priamo na mieste,“ dodala.

„Je vítané, aby si každý priniesol so sebou jednoduchý transparent, na ktorom jednou-dvoma vetami vyjadrí svoju požiadavku alebo postoj,“ píšu organizátori protestu na stránke www.protestgorila.sk.

Organizátori zároveň odmietajú, že by išlo o akciu s politickým pozadím. „Nestojí za nami žiaden sponzor, žiadna politická strana, žiadne hnutie,“ informujú.

Hackerská skupina Anonymous zároveň oznámila, že chce podporiť protestnú akciu Gorila útokom na stránky finančnej skupiny Penta. „Nezabúdame ani na to, ktorú banku po novom vlastnia,“ uvádza Anonymous vo svojom vyhlásení. Penta má vo svojom portfóliu Prima banku Slovensko, ktorú kúpila od francúzsko-belgickej skupiny Dexia v závere roka 2010.

Program protestu:

*Úvodná reč organizátora

*Rečníci 1. blok

*V prestávke Samo Trnka

*Rečníci 2. blok

*Po skončení bude prechod na Hodžovo námestie a potom sa protestujúci presunú pred budovu parlamentu.

Zoznam rečníkov: Róbert Mihály, Dáša Tonková, Ján Bošanský, Silvio Michal. Po tejto sekcii vystúpia osobnosti ako: Mgr. Peter Weisenbacher – bývalý riaditeľ Amnesty International Slovensko, Mgr. Jozef Sivák CSc, pracovnik SAV, Nikita Slovák – umelec, Tom Nicholson – investigatívny novinár (lovec Goríl), Mgr. Ľubica Lehotská – investigatívna novinárka.

.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM