Ilustračný obrázok k článku V Bratislave sú plné ulice protestujúcich: Niektorí sa DOBÝJALI do parlamentu! FOTO
13
Galéria
Zdroj: TASR/Daniel Veselský

V Bratislave sú plné ulice protestujúcich: Niektorí sa DOBÝJALI do parlamentu! FOTO

Celé Slovensko je dnes v pozore! Môže za to séria zhromaždení, ktoré sa od poludnia konajú po celej Bratislave. Prvé odštartovalo pri Národnej rade SR.

Aktualizované han Zo Slovenska
Aktualizované han Zo Slovenska

V Bratislave sú plné ulice protestujúcich: Niektorí sa DOBÝJALI do parlamentu! FOTO

Celé Slovensko je dnes v pozore! Môže za to séria zhromaždení, ktoré sa od poludnia konajú po celej Bratislave. Prvé odštartovalo pri Národnej rade SR.

Ilustračný obrázok k článku V Bratislave sú plné ulice protestujúcich: Niektorí sa DOBÝJALI do parlamentu! FOTO
13
Galéria
Zdroj: TASR/Daniel Veselský

Práve pri slovenskom parlamente sa stretlo niekoľko stoviek ľudí, aby vyjadrilo svoj názor na aktuálnu situáciu. Práve tam vedenie Smeru-SD položilo vence k pamätníku Alexandra Dubčeka pred budovou Národnej rady (NR) SR.

Na protestné zhromaždenie prišli v stredu stovky ľudí, zaplnili celé námestie pred parlamentom. S príhovormi vystúpili predstavitelia Smeru-SD.

„Preto sme sem prišli, aby sme sa poklonili veľkému humanistovi, sociálnemu demokratovi Alexandrovi Dubčekovi,“ vyhlásil podpredseda strany Juraj Blanár. Dodal, že 17. novembra si pripomíname Deň boja za demokraciu a slobodu. Poukázal pritom na aktuálnu situáciu a kritizoval vládu, ktorá podľa neho zabudla na 100. výročie narodenia Dubčeka.

Urážka ministra

Líder Smeru-SD Robert Fico zas poznamenal, že na mieste sú ozbrojení policajti. Podľa vlastných slov im nechce vyčítať, že si robia svoju prácu, odkázal však dočasne poverenému prezidentovi Policajného zboru Štefanovi Hamranovi a ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi (OĽANO), že na proteste sú slušní ľudia.

Podľa Denníka N nazval Fico ministra vnútra „ušatým“. Následne sa mal dav ľudí pridať skandovaním: „Hanba Mikulcovi!“

Kritika prezidentky

Podotkol, že občania sú nahnevaní a stúpa agresivita. Na riešenie by však podľa neho stačilo prijímať rozumné opatrenia na boj s pandémiou. Kritizoval vládu aj pre neriešenie zdražovania a prezidentku SR Zuzanu Čaputovú za zmarenie referenda. Nevylúčil opätovný zber podpisov pod referendum za predčasné voľby. „Nech žije Dubček! Nech žije Slovensko! Za predčasné parlamentné voľby!“ ukončil prejav.

Zakročili policajti

Dav na námestí pred zhromaždením skandoval rôzne heslá, napríklad aj „rúška dole“, po Ficovom prejave zas „Nech žije Smer“. Časť protestujúcich ostala na mieste aj po odchode vedenia strany. Na mieste sú naďalej pripravení aj príslušníci Policajného zboru. Priamo k budove parlamentu verejnosť počas akcie nepúšťali.

Podľa portálu cas.sk, sa mal však dav ľudí začať dobýjať do parlamentu, čo mu znemožnila polícia. Podľa webu mala verejnosť častovať políciu heslami: „Fuj“ a „hanbite sa“.

„Krátko pred 14.30 h bol z priestoru pred budovou Národnej rady SR predvedený 59-ročný muž. Muž bol eskortovaný na príslušné policajné oddelenie,“ informovala polícia na Facebooku.

Situáciu sledujeme a budeme aktualizovať.

Ďalšie aktuálne témy

Kde sa demonštruje?

Dav ľudí naďalej protestuje aj na ohlásenom občianskom generálnom štrajku na bratislavskom Župnom námestí. Na pódiu sa vystriedali viacerí rečníci, kritizovali najmä pandemické opatrenia a kroky vlády, či prezidentky SR Zuzany Čaputovej.

Na Šafárikovom námestí zas vystúpili okrem rôznych osobností aj poslanci NR SR pôsobiaci v hnutí Republika. Ľudí vyzývali, aby si nenechali vziať svoje práva a slobody súčasnou vládnou garnitúrou. Kritizovali predstaviteľov koalície a pripisovali im zodpovednosť za zlý stav na Slovensku. Dav tvorili rovnako stovky ľudí, skandovali heslá proti vláde i opatreniam.

Pred Úrad vlády

Podľa informácií Denníka N, sa protest Republiky na Šafárikovom námestí v Bratislave skončil po hodine a pol. Tým posledným rečníkom, ktorý si zobral slovo, bol Milan Mazurek. „Už nie je čas ani na referendum,“ ziapal z pódia a vyzval ľudí, aby sa s ním presunuli pred Úrad vlády.

„Toto je naše hlavné mesto, poďte sa so mnou prejsť,“ burcoval Mazurek.


Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Ďalšie zaujímavosti, novinky a správy z regiónov klikajte na: Bratislava24, Trnava24, Nitra24, Trenčín24, Bystrica24, Košice24, Poprad24, Prešov24, Žiar24, Považská24, Rožňava24, Michalovce24, Žilina24.

Zdroj: TASR/Daniel Veselský
Protesty v Bratislave 17. novembra 2021
13
Galéria
Zdroj: TASR/Dano Veselský
Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín