Webnoviny - Svet

V Bratislave začala kampaň Zaostrite na zrak

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/AP BRATISLAVA 5. októbra (WEBNOVINY) – Pri príležitosti Svetového dňa zraku sa v týchto dňoch koná tretí ročník informačno-osvetovej kampane Zaostrite na zrak, ktorú usporadúvajú Slovenská oftalmologická spoločnosť a Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska. Záujemcovia majú vo viacerých mestách na Slovensku možnosť využiť bezplatné poradenstvo a vyšetrenie očného pozadia, vďaka ktorému sa dá diagnostikovať vekom podmienená degenerácia makuly (VPDM), tretia najčastejšia príčina praktickej slepoty vo svete. Kampaň potrvá do 19. októbra.

Vekom podmienená degenerácia makuly je chronické ochorenie centrálnej časti sietnice – takzvanej žltej škvrny (makuly), ktoré postihuje najmä starších ľudí. Prejavuje sa postupne stratou ostrosti videnia, pokriveným obrazom a vo vyšších štádiách až úplnou stratou centrálneho videnia. Presné príčiny ochorenia nie sú známe, ale okrem veku patrí k rizikovým faktorom napríklad jeho výskyt v rodine, pohlavie, rasová predispozícia, slnečné žiarenie, nedostatok antioxidantov, fajčenie či obezita. Strata ostrosti videnia závažne postihuje aj kvalitu života. Pacienti sa stávajú závislými od pomoci druhých, podľa Jaroslava Hasu z Kliniky oftalmológie Lekárskej fakulty Univerzity Komenského často vnímajú svoje ochorenie závažnejšie, ako sa z lekárskeho hľadiska zdá.

Hasa na dnešnej tlačovej konferencii zdôraznil najmä dôležitosť sebavyšetrenia a včasného diagnostikovania ochorenia, čím sa dá zabrániť neskoršiemu rozvinutiu choroby do ťažšieho štádia. Diagnostika sa vykonáva pomocou Amslerovej mriežky a vyšetrením očného pozadia.

Ľuďom, ktorí trpia ochoreniami zraku, poskytuje Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska poradenstvo a služby v ôsmich krajských centrách a 69-tich organizáciách na celom území Slovenska. Ponúka napríklad kurzy práce s upravenou výpočtovou technikou, využívania Braillovho písma, pomoc pri komunikácii s úradmi, ale aj rôzne voľnočasové aktivity. PR manažérka únie Žofia Teplická zdôraznila aj potrebu pomoci zo strany rodiny a blízkeho okolia zrakovo postihnutých ľudí.

Termíny a miesta bezplatného testovania zraku: 5. októbra – Bratislava: Fakultná nemocnica s poliklinikou Ružinov, v čase od 15:00 do 19:00 6. októbra – Bratislava: Nemocnica sv. Michala, Cesta na Červený most, v čase od 8:00 do 11:30 7. októbra – Trenčín: Zábavno-obchodné centrum MAX, Ul. gen. M. R. Štefánika 426, v čase od 15:00 do 19:00 8. októbra – Žilina: Obchodné centrum Dubeň, Vysokoškolákov 52, v čase od 15:00 do 19:00 11. októbra – Zvolen: Nemocnica, Kuzmányho nábrežie 28, v čase od 8:00 do 11:30 12. októbra – Banská Bystrica: Europa Shopping Center, Na troskách 25, v čase od 15:00 do 19:00 13. októbra – Nitra: hypermarket Tesco, Bratislavská 5, v čase od 15:00 do 19:00 14. októbra – Nové Zámky: hypermarket Tesco, Nitrianska cesta 111, v čase od 15:00 do 19:00 18. októbra – Martin: hypermarket Tesco Martin, obchodné centrum Turiec, v čase od 15:00 do 19:00 19. októbra – Prievidza: hypermarket Tesco Prievidza, Nábrežná 7, v čase od 15:00 do 19:00

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM