Aktualizované Správy Regióny Práca Zo Slovenska

V bratislavských mestských častiach chýbajú najmä učitelia prvého stupňa

Najviac ponúk bolo celoslovensky zverejnených na chýbajúce miesta učiteľov druhého stupňa (211), nasledovali učitelia stredných škôl (118), prvého stupňa (117) a materských škôl (84).

Ilustračný obrázok k článku V bratislavských mestských častiach chýbajú najmä učitelia prvého stupňa
6
Galéria

V Bratislave pred začiatkom nového školského roka 2019/2020 chýbajú učitelia. Dopyt je najmä po učiteľoch prvého stupňa a materských škôl, ktorých je v hlavnom meste nedostatok. Zhodli sa na tom viaceré mestské časti Bratislavy.

Chýbajú učitelia

Na portáli pre učiteľov edujobs.sk bolo 25. júla voľných 744 voľných miest, z toho 423 práve v Bratislavskom kraji. V utorok (6. 8.) to bolo 843 ponúk, z toho 483 miest v Bratislavskom kra­ji.

Najviac ponúk bolo celoslovensky zverejnených na chýbajúce miesta učiteľov druhého stupňa (211), nasledovali učitelia stredných škôl (118), prvého stupňa (117) a materských škôl (84). Čo sa týka Bratislavského kraja, situácia je podobná, chýbajú najmä učitelia prvého a druhého stupňa, stredných a materských škôl.

Nedostatok učiteľov trápi aj najväčšiu bratislavskú mestskú časť Petržalka. „Chýbajú desiati učitelia na prvom stupni základných škôl, sedem vychovávateľov v školských kluboch detí, učitelia matematiky, fyziky, informatiky, anglického a nemeckého jazyka na druhom stupni. Okrem toho potrebujeme šesť učiteliek do materských škôl, ale aj troch asistentov učiteľov do materských škôl,“ povedala Mária Halašková z oddelenia komunikácie s verejnosťou mestskej časti Petržalka. Ako doplnila, do základných škôl potrebujú 23 asistentov učiteľov.

Málo je aj vychovávateľov

Situácia v bratislavskej mestskej časti Nové Mesto je podobná. „Je nedostatok učiteľov prvého stupňa, po ktorých je v Bratislave mimoriadny dopyt. Potrebujeme aj kvalifikovaných učiteľov cudzích jazykov, ktorí majú v Bratislave mnohé možnosti lepšieho finančného ohodnotenia,“ poznamenal hovorca mestskej časti Nové Mesto Marek Tettinger. Dodal, že záujem je aj o kvalifikovaných učiteľov prírodovedných predmetov.

Riaditeľka komunikačného oddelenia mestskej časti Ružinov Tatiana Tóthová potvrdila, že viaceré materské a základné školy v tejto mestskej časti hľadali, respektíve stále hľadajú do svojich radov nových učiteľov. „Väčšinou sú to učitelia prvého stupňa a materských škôl, ale potrebujeme aj vychovávateľov, učiteľov matematiky, fyziky a cudzích jazykov,“ potvrdila.

Aj v bratislavskej mestskej časti Lamač evidujú chýbajúcich učiteľov. Ako uviedla Hana Ifková z referátu prevádzky škôl, školských a predškolských zariadení, športovísk a detských ihrísk Miestneho úradu mestskej časti Bratislava – Lamač, na Základnej škole na Malokarpatskom námestí absentujú napríklad dve učiteľky prvého stupňa, dve vychovávateľky a jeden špeciálny pedagóg.

Hovorca mestskej časti Karlova Ves Branislav Heldes poznamenal, že počas prázdnin v materských školách obsadili štyri voľné miesta, aktuálne chýbajú ešte dve učiteľky. „Na základných školách evidujeme nedostatok učiteliek pre prvý stupeň. Momentálne chýba aj učiteľ nemeckého jazyka,“ uzavrel.

Chýbajú aj kuchárky a upratovačky

Okrem chýbajúcich učiteľov absentujú pred začiatkom školského roka 2019/2020 v bratislavských školských zariadeniach aj nepedagogickí pracovníci. Viaceré bratislavské mestské časti sa zhodli na tom, že evidujú voľné pracovné miesta najmä pre kuchárov, pomocný personál do školských jedální, ale aj upratovačky.

Voľné pracovné miesta na nepedagogické pozície v školských zariadeniach eviduje aj portál pre učiteľov edujobs.sk. Najviac miest bolo v utorok (6. 8.) voľných v Bratislavskom kraji pre kuchárov (31), hlavných kuchárov (12) a upratovačky (22). „Je to z dôvodu minimálnej mzdy, keďže všade inde si zarobia viac, než im môže ponúknuť škola,“ povedal hovorca mestskej časti Nové Mesto Marek Tettinger.

Riaditeľka komunikačného oddelenia mestskej časti Ružinov Tatiana Tóthová pre TASR pripomenula, že v súvislosti s obedmi zadarmo museli do jedální prijať viacero kuchárov a pomocných síl.

„Stále máme niekoľko týchto pozícií neobsadených,“ dodala. V rámci realizácie dotácie na stravu základné školy v pôsobnosti mestskej časti Petržalka aktuálne potrebujú 15 zamestnancov. „Evidujú najmä nedostatok pomocných síl do školských jedální,“ povedala Mária Halašková z oddelenia komunikácie s verejnosťou petržalského miestneho úradu s tým, že okrem toho absentujú aj upratovačky.

Ak chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Základná škola
6
Galéria
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie