Webnoviny - Svet

V Budapešti sa nedohodli, štrajk pokračuje

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/AP

BUDAPEŠŤ 13. januára (WEBNOVINY) – Štrajk pracovníkov podniku budapeštianskej mestskej hromadnej dopravy BKV bude pokračovať aj vo štvrtok. Informovali o tom v stredu po rokovaniach s vedením podniku odborárski predáci. Podľa hovorcu štrajkového výboru Gábora Nemesa stredajšie rokovania medzi odborármi a vedením podniku skrachovali, pretože ani jedna strana nechcela ustúpiť zo svojich pozícií.

Dopravné odbory žiadajú obnovenie kolektívnej pracovnej zmluvy, ktorá vypršala koncom roka 2009, a nesúhlasia s plánovaným rušením zamestnaneckých výhod ako napríklad zdravotných a penzijných príspevkov a so zrušením koncoročného bonusu. Vedenie BKV tvrdí, že vyhovieť požiadavkám odborárov bude možné až po tom, čo sa podnik finančne skonsoliduje.

BKV momentálne zabezpečuje v maďarskej metropole dopravu len na 40 z celkového počtu 210 autobusových liniek. Ešte horšia situácia je v električkovej doprave, kde premáva len päť liniek, z toho len dve po celej trase. Metro, trolejbusy aj prímestské vlaky premávajú podobne ako v utorok podľa bežného harmonogramu. Výpadky autobusovej a električkovej dopravy však podľa tlačovej agentúry MTI spôsobujú neobvykle veľké zápchy na hlavných križovatkách a prístupových cestách do Budapešti.

K štrajku sa pripojila aj časť zamestnancov budapeštianskeho letiska Ferihegy, čo v utorok spôsobilo meškanie viacerých letov, no žiaden nebolo potrebné zrušiť. Maďarská letecká spoločnosť Malév upozornila cestujúcich, že by mali pre istotu prísť na letisko o hodinu skôr ako zvyčajne. Ako v stredu uviedol hovorca Malévu Ádám Hegedüs, k štrajku sa pripojilo asi len 20 percent zamestnancov letiska a nie je predpoklad, že by štrajk mal aj v stredu spôsobovať nejaké výraznejšie problémy.

K štrajku sa zatiaľ napriek predchádzajúcim vyhláseniam nepridali zamestnanci maďarskej železničnej spoločnosti MÁV. Ich odborové združenie VDSZSZ v utorok vyhlásilo, že ak sa k štrajku pripojí, oznámi to s 12-hodinovým predstihom. Železničiarski odborári budú podľa predsedu VDSZSZ Istvána Gaskóa „monitorovať vývoj štrajku a rozhodnú sa, keď budú cítiť, že je ten správny čas na pripojenie sa k štrajku“. V utorok večer železničiari oznámili, že o prípadnom pripojení sa k štrajku budú informovať v stredu ráno, čo zatiaľ neurobili.

Štrajk sa začal v utorok tesne po polnoci a spôsobil problémy v budapeštianskej doprave a meškanie viacerých medzinárodných letov, vážnejšie problémy na celonárodnej úrovni však nezapríčinil.

SITA/MTI

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM