V Domove nádeje strávi Vianoce väčšina klientov
WEBNOVINY.SK
PREŠOV 19. decembra (WEBNOVINY) – V resocializačnom zariadení Domov nádeje v Prešove, ktoré pomáha bývalým alkoholikom a ľuďom závislým na drogách či gamblerom, strávi tohtoročné vianočné sviatky 15 klientov. Ide o mužov vo veku od 18 do 60 rokov. Zariadenie spravuje Gréckokatolícka charita Prešov.
Na Štedrý deň si klienti pripravia slávnostný stôl a navaria večeru. Služba v kuchyni pripraví slávnostný chod ostatným klientom, ktorí ostávajú na Vianoce v zariadení. Ako uviedla pre agentúru SITA psychoterapeutka Gabriela Šuťáková, vianočná večera sa ničím nelíši od bežných domácností. Na stole nebudú chýbať oblátky s medom, kapustnica s hubami a klobásou, pečená ryba so zemiakovým šalátom. Hoci medzi klientmi nie je ani jeden vyučený kuchár, všetci sa naučili dobre variť a stali sa z nich aj celkom slušní cukrári. Muži napečú vianočné pečivo a koláčiky. Na stoloch nebude chýbať ani ovocie. „Budeme sa snažiť vytvoriť rodinnú atmosféru. Pri vianočnom stole budú klienti večerať spolu s terapeutom. Na Vianoce do Domova nádeje prichádza ešte pred spoločnou večerou aj náš duchovný správca Jozef Voskár, za spoločný stôl si klienti sadnú s jeho požehnaním. Celý večer má duchovný rozmer. Klienti budú spomínať na svojich najbližších,“ uviedla Šuťáková.
Pracovníci charity pripravili skromné darčeky. Terapeuti dbajú na to, aby si každý v balíčku našiel aj niečo osobné, čo ho poteší. Vianočné darčeky rozdá terapeut po spoločnej večeri v komunitnej miestnosti. Je to jeho nočná služba, v zariadení ostáva do rána. „Gréckokatolícka charita sa bude snažiť v čase Vianoc pre tých ľudí, ktorým slúži, nahradiť také Vianoce, aké prežívali doma. Všetko sa odohráva bez alkoholu a platí tu prísny režim,“ doplnil zástupca riaditeľa Gréckokatolíckej charity Eduard Malatinec.
V Domove nádeje je bežne 21 klientov, ktorí sú po odvykacej kúre. Časť išla na sviatky domov. Klientov tu prijímajú po liečbe v zdravotníckom zariadení. Resocializačný program je rozvrhnutý na 13-mesiacov. Prvé tri mesiace klienti nemôžu samostatne odchádzať zo zariadenia, ak je to nevyhnutné, tak iba v sprievode staršieho klienta. Základom je pracovná terapia, psychoterapia a skupinová terapia. Pracovné návyky získavajú v autoumyvárni, práčovni, stolárskej dielni a kuchyni. Klienti musia dodržiavať predpísaný režim. Po uplynutí základnej doby môžu ostať ďalší rok v zariadení s voľnejším režimom, v tzv. Dome na pol ceste. Pobyt v charitatívnom zariadení by im mal pomôcť zaradiť sa do spoločnosti a vrátiť sa do svojich pôvodných rodín.
SITA