Zo Slovenska

V Dudinciach padol absolútny teplotný rekord, na Orave bolo -35,2 stupňa

Meteorológovia namerali v Dudinciach najnižšiu teplotu v histórii meraní od 50. rokov minulého storočia. Teplota poklesla na -29,8 °C a chladnejšie tam ešte nikdy nebolo!

Ilustračný obrázok k článku V Dudinciach padol absolútny teplotný rekord, na Orave bolo -35,2 stupňa
6
Galéria
Zdroj: TASR

Teplotné rekordy pripadajúce na tento deň zaznamenali aj v Oravskej Lesnej (-35,2) a Poprade (-24,6). Pre TASR to uviedla meteorologička Slovenského hydrometeorolo­gického ústavu Paulína Valová.

„Okrem Dudiniec sú to rekordy na dnešný deň, Dudince majú absolútny rekord,“ vysvetlila Valová. Nízke teploty sú v týchto dňoch na Slovensku v dôsledku arktického vzduchu, ktorý dotiekol na naše územie, a taktiež snehovej pokrývky na väčšine územia.

Podľa meteorológov bude teplota aj v najbližších dňoch klesať pod –20 stupňov Celzia, ale teploty –30 stupňov a viac už pravdepodobne nebudú. Ráz počasia sa zmení vo štvrtok (12.1.), keď sa začne výrazne otepľovať.

Mrazivý sever

Dlhoročný pozorovateľ hydrometeorolo­gickej stanice v hornooravskej obci Liesek František Tekeľ nameral dnes ráno dlhodobo rekordne najnižšiu teplotu –30,2 stupňa Celzia. Za posledných 30 rokov ide podľa neho o druhú najnižšiu nameranú teplotu v Liesku.

Podobné a doteraz najnižšie teploty nameral začiatkom februára 2012, vtedy klesla teplota na –30,6 stupňa Celzia. „Ešte cez týždeň by som nepredpokladal, že príde takýto rekord. Teploty tomu začali nasvedčovať až v sobotu (7.1.) večer. O 20.00 h som nameral –27 stupňov a do rána ostávalo ešte dosť času, aby teplota ovzdušia klesla na rekordnú hodnotu, takže som to tušil,“ uviedol pre TASR.

„Za posledné štyri roky sme zažili mimoriadne teplé zimy, zvyklo byť okolo –15 stupňov Celzia, teraz sa zrazu ochladilo o ďalších desať stupňov, v dobe globálneho otepľovania je to ohromné,“ myslí si skúsený pozorovateľ, ktorý sa touto činnosťou dennodenne zoberá už približne takmer tri desaťročia.

Mimoriadne nízke teploty predpovedá aj na najbližšie dni, no chladnejšie ako dnes by už byť nemalo. „Tieto mrazy na Orave by som prirovnal k vysokým letným teplotám na juhu Slovenska. Keď napríklad v Hurbanove v lete namerajú približne 40 stupňov nad nulou, je to rovnaká zvláštnosť, ako keď my na severe máme v zime –30 stupňov Celzia,“ porovnal Tekeľ.

Extrémne mrazy
6
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM