Webnoviny - Svet

V Hencovciach sa skončili nepríjemné kontroly pracovníčok

WEBNOVINY.SK

PREŠOV 22. mája (WEBNOVINY) – V odevnej firme Linora s. r. o. Hencovce, kde sa asi 200 zamestnankýň muselo podrobovať pri každom odchode z dielne na balenie a žehlenie osobnej kontrole, došlo k náprave.

Po medializácii problému ponižujúce kontroly členkami externej SBS služby skončili. Zamestnávateľ neprepustil žiadnu pracovníčku, ktorá sa verejne vyjadrila k tomuto problému.

Informoval o tom na utorňajšej tlačovej besede v Prešove Jozef Balica, člen výboru OZ KOVO, ktorý zastupuje pri vyjednávaní s vedením firmy odborárov.

Balica v utorok prehlásil, že vedenie Hencovskej firmy deklarovalo, že ani v budúcnosti z dôvodu medializácie tohto problému neprepustí žiadnu pracovníčku.

Pracovníčky chcú za ponižovanie odplatu

Balica je spokojný, že zámer dostať prípad pod verejnú kontrolu prospel dobrej veci a ženy na pracovisku už nie sú ponižované nedôstojnou formou osobnej kontroly.

Odborový predák uviedol, že po tom, ako do problému vstúpilo aj Slovenské národné stredisko pre ľudské práva a prisľúbilo zamestnankyniam Linory právnu pomoc, niekoľko dotknutých žien uvažuje o možnosti žiadať finančné odškodnenie od zamestnávateľa.

„Časť zamestnankýň, ktoré boli podrobované ponižujúcim telesným prehliadkam, uvažuje podať podnet a žiadať od zamestnávateľa finančnú nemajetkovú náhradu za porušovanie dôstojnosti a nedodržiavanie ľudských práv,“ uviedol Balica.

Podľa neho štátne orgány odsúdili takéto praktiky, no občan, ktorý pociťuje ponižovanie na pracovisku, nemá na Slovensku veľa možností, na koho by sa mal obrátiť a žiadať nápravu. Preto nevylučuje, že podobné praktiky či iné formy ponižovania a vytvárania stresujúcej atmosféry na pracovisku sa nedejú aj v iných firmách.

Prepúšťať sa nebude

Inšpektori práce nariadili všetky nedostatky odstrániť ihneď a zaviazali zamestnávateľa, aby do siedmich dní od doručenia dodatku k protokolu predložili písomnú správu o tom, aké opatrenia prijal, aby sa tieto nedostatky neopakovali.

Dodatok k protokolu išiel na adresu Linory Hencovce v piatok minulý týždeň. Podľa Timkovej firma má na odstránenie nedostatkov tento týždeň.

Riaditeľ spoločnosti Linora Hencovce Ondrej Milčo pre agentúru SITA v utorok uviedol, že v súvislosti s výkonom kontrol pred vstupom na toaletu budú pokračovať pracovníkmi SBS zatiaľ vizuálne kontroly a len v prípade podozrenia z krádeže budú pracovníčky vyzvané na kontroly v uzatvorenej miestnosti.

„Veríme a dúfame, že k takémuto kroku nedôjde. Čo sa týka prepúšťania zamestnancov, redukcia stavu zamestnancov začala už po Veľkej noci, nie v tomto období medializácie, a týka sa pracovníkov zamestnaných len na dohodu, nie ľudí zamestnaných na pracovnú zmluvu. Z dôvodu medializácie kontrol nie je mi známe, že by sme niekoho prepustili,“ uviedol Milčo.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM