Zo Slovenska

V hlavnom meste hojnosť, na východe bieda: Slovensko má vyše 100 „potravinových púští“!

Chýbajúce predajne v malých obciach podľa Únia miest Slovenska zakladajú nežiaduce zväčšovanie rozdielov medzi regiónmi Slovenska.

Ilustračný obrázok k článku V hlavnom meste hojnosť, na východe bieda: Slovensko má vyše 100 „potravinových púští“!
Zdroj: TASR/AP

Únia miest Slovenska (ÚMS) podporuje snahu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) o riešenie „potravinových púští“ v regiónoch Slovenska.

„Zodpovednosť za túto situáciu nesie v plnom rozsahu centrálna vláda, ktorá už desaťročia nedokáže riešiť prehlbujúce sa regionálne rozdiely a odmieta posilniť miestnu samosprávu,“ vyjadruje názor únie hovorkyňa Daniela Piršelová.

Hlavné problémy

Únia v tejto súvislosti nalieha na systémovú zmenu rozdelenia právomocí a nástrojov, upozorňuje pritom, že jednorazové riešenia nie sú dostatočné ani trvalo udržateľné. Riešenie podľa samosprávnej organizácie nemôžu trvalo predstavovať ani podporné riešenia, meniace sa podľa zloženie vlády.

ÚMS považuje za problém aj roztrieštenosť zodpovednosti za rozvoj regiónov na centrálnej úrovni. „Je nepochopiteľné, prečo máme osobitne zodpovedné jedno ministerstvo za regionálny rozvoj, druhé za mestský rozvoj a za vidiecky rozvoj tretie ministerstvo. Týmto nielenže komplikujeme ucelené stratégie a dobré zákony, ale trieštime aj efektívne využitie zdrojov,“ upozornila hovorkyňa ÚMS.

Dostupnosť služieb

Únia takisto kladie otázku, prečo sa agrorezortu nedarí nastaviť program rozvoja vidieka tak, aby podporil dostupnosť základných služieb pre obyvateľov menších obcí, obzvlášť, ak sa môže inšpirovať príkladmi dobrej praxe v susedných krajinách.

Aktívnejšie by podľa únie mali byť v tejto otázke aj samosprávne kraje, zodpovedné za rovnovážny rozvoj územia, ktoré spravujú. „A to sa týka nielen vytvárania podmienok pre dostupnosť služieb, ale aj efektívnejšej spolupráce na miestnej úrovni,“ dodala Piršelová.

Potravinové púšte

ZMOS na nevyhovujúce zásobovanie potravinami v malých obciach upozornil ešte na konci marca. Identifikoval 102 „potravinových púští“, najmä na východnom Slovensku, v ktorých dostupnosť potravín nie je postačujúca či vyhovujúca.

Chýbajúce predajne v malých obciach podľa združenia zakladajú nežiaduce zväčšovanie rozdielov medzi regiónmi Slovenska.

Ilustračné foto

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM