V Hlohovci 11-gólová prehra SR, na ME idú Maďari

HLOHOVEC 21. júna (WEBNOVINY) – Hádzanári Slovenska si nevybojovali postup na majstrovstvá Európy, ktoré sa v roku 2010 uskutočnia v Rakúsku. Slováci podľahli v nedeľňajšom rozhodujúcom stretnutí v Hlohovci Maďarsku 19:30 (6:17) a v tabuľke 4. kvalifikačnej skupiny obsadili so ziskom 8 bodov nepostupovú 3. priečku, zatiaľ čo Maďari na 2. mieste nazbierali 12 bodov.

Zverenci trénera Zoltána Heistera nezvládli I. polčas zápasu, v ktorom bezpodmienečne potrebovali na predstihnutie maďarského súpera bodovať naplno. Po zmene strán sa pokúsili o nemožné, ale 11-gólové manko nezlikvidovali a vysokou prehrou prišli o tretiu účasť na kontinentálnom šampionáte v rade (na predchádzajúcich dvoch ME 2006 a 2008 skončili na poslednej 16. pozícii).

V celkovej vzájomnej bilancii sú na tom lepšie Maďari, ktorí z 23 stretnutí 14 vyhrali, 4 remizovali a 5 prehrali. Navyše, v treťom tohtoročnom meraní síl sa im podarilo ukončiť sériu duelov bez víťazstva nad tímom SR.

V druhom nedeľňajšom stretnutí 4. skupiny potvrdili Chorváti ako úradujúci vicemajstri sveta svoje prvenstvo v tabuľke, keď v Komotini zdolali domáce Grécko 29:24 (14:13). Reprezentanti Chorvátska a Maďarska spoznajú svojich súperov v základnej skupine na záverečnom turnaji ME 2010 už najbližšiu stredu, keď je v historickej budove „Museum Lichtenstein” vo Viedni na programe žrebe.

Výsledky kvalifikácia na ME mužov 2010, 4. skupina:

HLOHOVEC Slovensko – Maďarsko 19:30 (6:17) Zostavy a góly: Slovensko: R. Štochl, Paul – Petro 3, Kopčo, Ivanov 1, T. Straňovský, M. Straňovský 2, Kleis 1, T. Urban 2, D. Valo 2, Cs. Szücs ml. 1, F. Šulc ml. 2, Nižnan 2, Pekár 3 Maďarsko: Fazekas, Puljezevics – T. Iváncsik 5, G. Iváncsik 3, Rosta, Zubai 2, Schuch, Mocsai, L. Nagy 5, Laluska, Császár 4/1, Eklemovics 7, Ilyés 4, K. Nagy Pok. hody: 1/0 – 2/1, vylúčení: 4 – 7, rozhodovali: Nielsen a Lorentzen (obaja Dán.), 1600 divákov (vypredané)

Úvod sa niesol v znamení slovenskej smoly, keď až tri strelecké pokusy domácich hráčov skončili na konštrukcii maďarskej bránky. Navyše, Kleis v 5. min nepremenil pokutový hod. Zverenci trénera Heistera sa gólu dočkali až v 7. min, keď sa z krídla presadil M. Straňovský (1:3). Potom nevyužili na konci prvej desaťminútovky šancu vyrovnať na 4:4. Hostia ťažiaci z efektivity v útoku, kvalitnej pohyblivej obrany a vynikajúceho brankára Fazekasa si postupne začali budovať náskok, ktorý v 18. min narástol až na 11:4. Deväťminútový úsek bez presného zásahu v maďarskej sieti vzápätí ukončil D. Valo (5:11). Gólostroj v pohode hrajúcich Maďarov nezastavili zmeny v domácej zostave a ani oddychový čas. V 28. min svietil na ukazovateli z pohľadu tímu SR hrozivý stav 6:16. A to ešte nebolo všetko, keďže hostia pridali ďalší gól a na polčasovú prestávku odchádzali s rezultátom, o ktorom sa im pred zápasom zrejme ani nesnívalo (17:6).

Slováci nastúpili po zmene strán ako vymenení. Za osem minút sa dotiahli na 11:18, Paul chytil sedmičku G. Iváncsikovi. Následne však vlastnú presilovku domáci nevyužili na ďalšie zníženie náskoku súpera. Ten situáciu ustál a v 44. min išiel do vedenia 21:12. Maďari v zostávajúcej štvrťhodine duel nevypustili, v 53. min vyhrávali už 27:14 a záver kvalifikácie mohli dohrať pokojne a s istotou postupu na ME. Z Hlohovca si napokon odvážajú cenné a až nečakane hladké víťazstvo 30:19.

KOMOTINI Grécko – Chorvátsko 24:29 (13:14)

Konečná tabuľka 4. skupiny:

1. Chorvátsko 8 7 0 1 252:180 14 – postup na ME 2010
  2. Maďarsko 8 6 0 2 241:179 12 – postup na ME 2010

3. Slovensko 8 4 0 4 214:215 8 4. Grécko 8 3 0 5 199:223 6 5. Fínsko 8 0 0 8 159:268 0 SITA