Webnoviny - Svet

V jazerách už testujú kvalitu vody, sezóna je predo dvermi

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 12. júna (WEBNOVINY) – Kúpacia sezóna na prírodných vodných plochách sa začína medzi 15. júnom a 1. júlom, obyčajne dva týždne pred jej začiatkom zisťujú príslušné regionálne úrady verejného zdravotníctva kvalitu vody.

Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) Lenka Skalická. Ak počas leta zistia na prevádzkovanom kúpalisku znečistenie, ktoré predstavuje ohrozenie zdravia, prevádzkovateľ je povinný označiť vodnú plochu zákazom kúpania na viditeľnom mieste v blízkosti vodnej plochy.

„Na najviac využívaných vodných plochách vykonávajú príslušné regionálne úrady verejného zdravotníctva pravidelný dvojtýždňový monitoring, ktorým zisťujú kvalitu vody na kúpanie na vodných plochách s neorganizovanou rekreáciou. V menej významných lokalitách je to len orientačný monitoring, jeden až trikrát počas sezóny,“ informovala Skalická.

Pokiaľ má podľa jej slov vodná plocha prevádzkovateľa, kontrolu kvality vody na prírodnom kúpalisku je v pravidelných intervaloch povinný vykonávať práve on, pričom výsledky kvality vody je povinný predkladať regionálnemu úradu verejného zdravotníctva.

„Ak prírodná vodná plocha nemá prevádzkovateľa a orgány verejného zdravotníctva v rámci kontroly vody na kúpanie zistia znečistenie, upovedomia o situácii vlastníka pozemku, ktorým je obyčajne obec, a ten je povinný označiť vodnú plochu zákazom kúpania,“ poznamenala hovorkyňa ÚVZ.

Okrem toho úrad informuje o zistenom znečistení a vydanom zákaze kúpania počas kúpacej sezóny orgány verejného zdravotníctva na svojich webových stránkach.

„Na stránke Úradu verejného zdravotníctva SR a na stránkach príslušných RÚVZ tiež počas kúpacej sezóny v pravidelných týždňových intervaloch uverejňujeme aktuálny stav hygienickej situácie na umelých a prírodných kúpaliskách,“ dodala pre agentúru SITA hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Lenka Skalická.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM