Webnoviny - Svet

V kauze odpočúvania za Ľubomíra Galka padnú ďalšie obvinenia

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 30. marca (WEBNOVINY) – Generálna prokuratúra rozšíri trestné stíhanie voči štyrom bývalým agentom vojenskej spravodajskej služby a jej exriaditeľovi Pavlovi B., ktorí sú už od februára obvinení v kauze odpočúvania.

Informuje o tom v piatok denník Pravda. „V najbližšom čase bude rozšírené trestné stíhanie o približne 29 skutkov. Podrobnejšie informácie v súčasnom stave prípravného konania nebudeme poskytovať,“ uviedla pre Pravdu hovorkyňa prokuratúry Jana Tökölyová.

Agenti Vojenského obranného spravodajstva, ktoré spadalo pod vtedajšieho ministra obrany Ľubomíra Galka (SaS), sú obvinení zo zneužívania právomocí verejného činiteľa a z porušovania cudzích práv. Okrem redaktorov Pravdy či šéfa TA3 takto podľa denníka odpočúvali desiatky ďalších ľudí. Prokuratúra čaká ešte na rozhodnutie o sťažnostiach, s ktorými sa na prokuratúru obvinení obrátili.

Agenti údajne kopírovali predchádzajúce žiadosti

Podľa informácií denníka Pravda prokuratúra pri vyšetrovaní a skúmaní spisov narazila na ďalšie rozsiahle porušovanie zákona, kde osoby, na ktoré bolo nasadené odpočúvanie, neboli kriminálne rozpracované. Žiadosti na súhlas s používaním informačných technických prostriedkov (ITP) pre sudcov boli kopírované.

Denník uvádza, že hoci agenti požadovali súhlas sudcu na odpočúvanie, neodhaľovali žiadnu trestnú činnosť, ktorá by použitie ITP odôvodňovala. Kopírovaním žiadostí mali zavádzať sudcov Krajského súdu v Trenčíne, kde žiadali súhlas na odpočúvanie. „Zistilo sa, že agenti si nedávali už ani tú námahu, aby písali nové žiadosti, ak žiadali použitie ITP. Kopírovali predchádzajúce žiadosti,“ uviedol pre Pravdu zdroj blízky vyšetrovaniu.

Obvinení údajne plnili rozkazy

Bývalý šéf parlamentného brannobezpečnos­tného výboru Martin Fedor (SDKÚ-DS) tvrdí, že výbor sa k tomu ešte raz vráti a vyhodnotí všetko v súvislostiach.

Obvinení príslušníci služby konali údajne na rozkaz alebo pokyn ministra obrany. Úloha bývalého ministra Ľubomíra Galka (SaS) je predmetom ďalšieho vyšetrovania.

Z uznesení o začatí trestného stíhania podľa Pravdy vyplýva, že nariadiť odpočúvanie novinárov, riaditeľa spravodajskej televízie a ďalšej desiatky ľudí mal bývalý minister. Galko popiera, že by zasahoval do činnosti vojenského spravodajstva.

Galko prišiel pre kauzu o kreslo a následne premiérka Iveta Radičová odvolala aj Pavla B., keď prevzala vedenie rezortu obrany.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM