Webnoviny - Svet

V kauze Tupý ešte rezort vnútra nepovedal posledné slovo

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 30. septembra (WEBNOVINY) – Ministerstvo vnútra sa nevzdáva šance úspešne skončiť vyšetrovanie prípadu vraždy študenta Daniela Tupého ani potom, ako sa prokuratúra vzdala odvolania proti oslobodzujúcemu rozsudku nad mužmi, ktorí boli v kauze obžalovaní. „Mnohé informácie máme, ale už budeme troška opatrnejší v tom, ako sa o ne s verejnosťou budeme tentokrát deliť, skôr ich možno predstavíme komplexne,“ konštatoval minister vnútra Robert Kaliňák. Oceňuje odvážnych ľudí z rezortu, ktorí sa pred tromi rokmi do vyšetrovania prípadu pustili aj napriek tomu, že policajná prax hovorí o horúcej stope len v prvých hodinách po čine. „Myslím si, že prípad objasnili,“ vyhlásil Kaliňák, podľa ktorého boli v prípade spochybnené len výpovede svedkov. „Nikto z nich nepredložil dôkaz neviny, čo ma utvrdzuje v tom, že ideme dobrou cestou a musíme vytvoriť iba silnejšie a nepriestrelnejšie dôkazy,“ uviedol minister.

Daniela Tupého, 21-ročného študenta Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, dobodali večer 4. novembra 2005 na parkovisku na Tyršovom nábreží v Bratislave-Petržalke. Daniel so šiestimi kamarátmi prechádzal cez parkovisko, kde ich napadli. Všetkých kopali do hlavy, niektorí mali aj bodné zranenia.

Obžalovaných v kauze vraždy študenta Daniela Tupého 16. júna rozsudkom oslobodil Okresný súd Bratislava I. Súd neuznal za vinného Richarda H., ktorého prokuratúra žalovala z vraždy študenta, ani Dávida V., Jána S., Michala B. a Róberta J., ktorých žalovali z ublíženia na zdraví v štádiu pokusu a výtržníctva. Rozsudok v kauze padol po približne tri a pol roku od spáchania

Obžaloba nemala v kauze vraždy študenta Daniela Tupého pevný, nespochybniteľný dôkaz, čo priznala už počas záverečnej reči prokurátorka. Podporila aj návrh otca obete, aby obžalovaní išli na detektor lži, senát to však podobne ako už pred tým, keď to navrhovala obhajoba, nepripustil. Detektor lži nie je dôkazom, poskytuje len informácie. Trestné stíhanie a neskôr obžaloba boli podľa prokurátorky postavené len na výpovedi svedkov.

Proti oslobodzujúcemu rozsudku sa pôvodne prokuratúra odvolala, neskôr však odvolanie stiahla.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM