Webnoviny - Svet

V koalícii nevládne chaos ani spory, tvrdí Kollár

WEBNOVINY.SK

Jozef KollárFoto: SITA/Michal SvitokBRATISLAVA 20. novembra (WEBNOVINY) – V koalícii nevládne žiadny chaos či spory, tvrdí predseda poslaneckého klubu SaS Jozef Kollár. Podľa neho je demokratické, keď jednotlivé strany dolaďujú návrhy počas rokovania parlamentných výborov a keď sa to nepodarí dotiahnuť tam, tak aj v pléne alebo na koaličnej rade. Vyhlásil to v dnešnej diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy. Chaos a zdražovanie je podľa neho povrchným reklamným sloganom Smeru-SD proti koalícii. Za normálny preto považuje aj postup poslanca za KDH Antona Marcinčina, ktorý na finančnom výbore národnej rady predložil pozmeňujúci návrh posunúť lehotu povinnosti používania fiškálneho modulu k vládnej novele zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice. „Vedel som, že príde s tým návrhom. Čo ma možno prekvapuje je to, že pán Marcinčin často prichádza s niečím, čo nemá predrokované ani v poslaneckom klube KDH,“ podotkol. Naopak, Dušan Čaplovič zo Smeru-SD je presvedčený, že v koalícii spory sú.

Za „do očí bijúci marketingový manéver Smeru“ označil Kollár návrh na dodatočné dodanenie bánk, ktorý na poslednej schôdzi parlamentu neprešiel. Ako poukázal, v prípade prijatia takéhoto zákona by banky urobili iba to, že by túto stratu preniesli na svojich klientov zvýšením poplatkov za vedenie účtov a podobne. Ako poukázal Čaplovič, napríklad v susednom Rakúsku tak už urobili a je presvedčený, že touto cestou sa vydajú mnohé európske krajiny. „Čísla sú čísla, ale ľudia tomu v podstate nerozumejú. Ľudí zaujíma každodenný život,“ vyhlásil. Podľa neho je potrebné hľadať v príjmovej časti peniaze u tých, ktorí dodatočné zdanenie až tak nepocítia a tam určite banky patria.

Rozdielny názor prezentovali poslanci aj na zníženie platov poslancov. Kollár obhajoval návrh predložený predsedom SaS Richardom Sulíkom, podľa ktorého by mzdu zákonodarcu tvoril trojnásobok hrubej priemernej mzdy v hospodárstve znížený o dvojnásobok deficitu. „Ak by bol prijatý náš návrh, celý tento balík by klesol o vyše desať percent,“ zdôraznil. „To sa mohlo zrodiť len v hlave pána Sulíka, ktorý doteraz v politike nerobil a nakoniec poslanci na tom ešte zarobia,“ zareagoval Čaplovič. Ako podotkol, prijatím tohto návrhu by v konečnom dôsledku išlo o výrazné zvýšenie platov a obhajoval návrh na ich zmrazenie na ďalší rok. „Zodpovednosť politika sa nemeria počtom odslúžených rokov. Zodpovedný politik je ten, ktorý nedopustí šafárenie s verejnými zdrojmi,“ obhajoval svojho straníckeho šéfa Kollár.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM