Webnoviny - Svet

V komunálnych voľbách môžu voliť aj cudzinci

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Michal Burza BRATISLAVA 3. novembra (WEBNOVINY) – O nových starostoch, primátoroch a poslancoch zastupiteľstiev budú môcť v komunálnych voľbách už tradične rozhodovať aj cudzinci. Na rozdiel od parlamentných či prezidentských volieb pri obecných voľbách slovenské občianstvo nie je podmienkou. „Voličmi v komunálnych voľbách sú obyvatelia, teda tí, ktorí tam majú trvalý pobyt, teda aj cudzinci, ktorí majú trvalý pobyt,“ povedala zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) Lívia Škultétyová.

Aj keď zákon umožňuje vyhlásiť komunálne voľby na dva dni, predseda Národnej rady SR Pavol Paška ich stanovil na sobotu 27. novembra od 7:00 do 20:00. ÚVK voličov upozorňuje, aby si pri hlasovaní všímali, koľko poslancov je potrebné zvoliť do ich príslušného miestneho zastupiteľstva. Počet mandátov je uvedený v záhlaví hlasovacieho lístku. Zakrúžkovať možno maximálne toľko kandidátov, koľko je uvedených v záhlaví. „V prípade, že by zakrúžkoval viac kandidátov, ako je možné zvoliť, stane sa hlasovací lístok neplatným,“ upozorňuje Škultétyová. Rovnaké pravidlá platia pri voľbe primátora, respektíve starostu. Hlas možno odovzdať len jednému z kandidátov.

Členovia komisií sa pri každých voľbách stretávajú aj s hlasovacími lístkami, ktoré voliči rôzne upravujú. „Či už na dopisované meno alebo prečiarkované meno alebo uvedené nejaké komentáre členovia komisie nebudú prihliadať, budú sledovať len zakrúžkované poradové číslo kandidáta, ktoré je uvedené pred jeho menom,“ zdôraznila Škultétyová.

Komisia uzná za platný aj hlasovací lístok, ktorý je natrhnutý, avšak musí byť zreteľné, ktorému kandidátovi volič odovzdáva hlas. Rozhodujúce tiež bude, akým písacím nástrojom prejavia voliči sympatie svojim favoritom. „Obce vybavujú volebné miestnosti materiálne tak, že vždy musia byť k dispozícii pomocné prostriedky, a to sú perá, ktorými voliči upravujú hlasovacie lístky a nemali by to byť obyčajné ceruzky,“ dodala Škultétyová.

Komunálne voľby sa budú konať v sobotu 27. novembra od 7:00 do 20:00. Oficiálna volebná kampaň sa začína 17 dní pred dňom volieb, čo je 10. novembra, a skončí sa 48 hodín pred začiatkom volieb, teda 25. novembra o 7:00. Na rozdiel od parlamentných volieb pre komunálne voľby platí predvolebné informačné moratórium. Výsledky hlasovania bude spracúvať 1 145 pracovníkov na 562 počítačoch. Podľa Škultétyovej ÚVK nedokáže odhadnúť, ako dlho bude trvať spracovanie a zverejnenie výsledkov na webe, pretože nepozná celkový počet kandidátov. Ich registre podľa zákona vedú len miestne komisie.

Jesenné komunálne voľby budú stáť štát deväť miliónov eur. Takmer 7,7 milióna eur použije MV SR najmä na zabezpečenie a distribúciu volebných tlačív, vybavenie volebných miestností a ochranu verejného poriadku. Zvyšok, viac ako 1,3 milióna eur, je určený pre Štatistický úrad SR na spracovanie výsledkov volieb.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM