Webnoviny - Svet

V Košiciach postavili pyramídu zo 75 000 PET fliaš

WEBNOVINY.SK

Približne trojtonovú a trojposchodovú pyramídu z balíkov zlisovaných PET fliaš postavili dnes Priatelia Zeme – SPZ Košice a odštartovali tak celoslovenský týždeň aktivít, ktorý má motivovať občanov k používaniu vratných obalov. Súčasne upozorňujú kampaňou, že nevratné plastové obaly poškodzujú životné prostredie. Košice, 15. november 2010. Foto: SITA/Marián AngelovičKOŠICE 15. novembra (WEBNOVINY) – Približne trojtonovú a trojposchodovú pyramídu z balíkov zlisovaných PET fliaš postavili dnes Priatelia Zeme – SPZ Košice a odštartovali tak celoslovenský týždeň aktivít, ktorý má motivovať občanov k používaniu vratných obalov.

Súčasne upozorňujú kampaňou, že nevratné plastové obaly poškodzujú životné prostredie.

Pyramída zo 75 000 zlisovaných PET fliaš, ktorú dnes postavili pri Dóme sv. Alžbety na košickej Hlavnej ulici ukazuje, aké množstvo odpadu z týchto fliaš vyprodukujú za jediný deň obyvatelia Košíc. Ako informovala koordinátorka projektu Priatelia Zeme – SPZ Košice Katarína Pačayová, celoslovenský týždeň od 15. do 22. novembra sa nesie v znamení aktivít za menej odpadu, konkrétne menej odpadov obalov.

„Celoslovenským týždňom za vratné obaly chceme upozorniť aj na fakt, že spotrebiteľ má čoraz menšiu možnosť vybrať si ekologickejšiu alternatívu v podobe vratných nápojových obalov. Spotrebitelia však majú možnosť túto skutočnosť zmeniť tým, že sa v obchodoch budú dožadovať predaja nápojov vo vratných obaloch a samozrejme budú uprednostňovať kúpu nápojov vo vratných obaloch pred ostatnými,“ povedala Pačayová.

„Okrem Priateľov Zeme sa zapojilo do kampane aj vyše 80 slovenských škôl, a množstvo dobrovoľníkov, ktorí budú okrem iného v obchodoch kontrolovať dodržiavanie zákona o obaloch,“ povedala Pačayová. Tento zákon stanovuje povinnosť pre obchody s predajnou plochou nad 200 štvorcových metrov predávať nápoje aj v opakovane použiteľných vratných obaloch. Vratné obaly sa opätovne plnia 20 až 40-krát, čím sa významne znižuje množstvo odpadov z jednorazových obalov.

Ako uviedol Jozef Gaál z organizácie Priatelia Zeme, len malá časť týchto obalov – okolo desať percent, sa vyzbiera a recykluje. „Ani recyklácia však nie je najprijateľnejším ekologickým riešením. Používanie vratných, opakovane využitých obalov je vhodnejším riešením z environmentálneho hľadiska,“ povedal Gaál.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM