Webnoviny - Svet

V Košiciach sa začínajú protivládne protesty

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto, Foto: SITA/Viktor Zamborský KOŠICE 29. septembra (WEBNOVINY) – Odborový zväz (OZ) KOVO organizuje dnes popoludní verejné zhromaždenie a pochod v Košiciach na protest proti chystaným úsporným opatreniam vlády, ktoré podľa odborárov najciteľnejšie dopadnú na nízkopríjmové skupiny obyvateľov.

Účastníci sa zhromaždia pri Jumbo centre v Košiciach, kde ich z jednotlivých okresov dopravia autobusy na náklady odborov. Odborári očakávajú, že na zhromaždení a protestnom pochode sa zúčastní niekoľko stoviek odborárov. Ako informoval ďalší člen Predsedníctva OZ KOVO Dušan Štefáni, v rámci informačnej kampane rozdajú okolo 20 tisíc letákov.

Potom od 16. hodiny budú pochodovať cez Hutnícku ulicu Gorkého, Námestie Maratónu mieru a po Hlavnej ulici na Alžbetinu ulicu, kde sa bude konať protestné zhromaždenie a účastníci majú prijať rezolúciu, ktorú chcú doručiť premiérke Ivete Radičovej. Ako uviedol Balica, odborový zväz KOVO chystá na 8. októbra protestné zhromaždenie a pochod v Žiline.

Na zhromaždení a pochode, ktoré sú vyjadrením podpory celoslovenskému protestu, ktorý pripravuje Konfederácia odborových zväzov, sa zúčastnia odborári z Košického a Prešovského kraja. Balica dodal, že opatrenia zvlášť citeľne doľahnú na ľudí z východu Slovenska, ktorých trápi vysoká miera nezamestnanosti, ale aj nízke príjmy, keď priemerná mzda sa tu pohybuje na úrovni okolo 450 eur, pričom priemer mzdy za celé Slovensko bol v roku 2009 okolo 800 eur.

Odborári chcú aktivizovať členskú základňu prostredníctvom letákov s mottom „Radičovej balíček – útok na životnú úroveň radových občanov“. Podľa Balicu pripravované opatrenia vlády znížia príjem zamestnancov, zvýšia ceny, zhorší sa sociálna ochrana občanov a ochrana zamestnancov.

„Zamestnancom klesne čistá mzda, pretože príspevky na doplnkové dôchodkové, životné a účelové sporenie už nebudú oslobodené od dane. Živnostníkov negatívne postihne zjednotenie paušálnych výdavkov oslobodených od daní na 40 percent. V neprospech občana sa má znížiť základ nezdaniteľnej časti príjmov,“ uviedol Balica.Protestné akcie OZ KOVO sa uskutočnia:

  1. októbra v Košiciach,
  2. októbra v Žiline,
  3. októbra v Bratislave.Do­plnil, že zhoršenie v sociálnej oblasti vyvolajú najmä opatrenia, podľa ktorých budú zamestnanci platiť odvody zo všetkých príjmov. Zvýšenie nákladov na odvody zamestnávateľa zhorší podnikateľské prostredie a tým aj podmienky na kolektívne vyjednávanie. Negatívne sa prejaví aj zvýšenie dane z pridanej hodnoty o jedno percento na 20 percent, čo nepriaznivo ovplyvní všetky ceny.

„Ruší sa oslobodenie platenia spotrebnej dane na uhlie a plyn na výrobu tepla pre domácnosti, čím sa zvýši cena za teplo a teplú vodu až o 20 percent, čo bude mať mimoriadne negatívne dopady na bežné domácnosti s nízkymi príjmami,“ upozorňuje Balica. Odborári kritizujú aj zmenu valorizačného mechanizmu dôchodkov, čo podľa nich spôsobí, že dôchodky budú rásť pomalšie ako dosiaľ a životná úroveň dôchodcov bude potom stagnovať, alebo dokonca klesať. Protestovať chcú proti pripravovaným zmenám v Zákonníku práce a zákone o kolektívnom vyjednávaní, ktoré majú zhoršiť postavenie zamestnancov a oslabiť postavenie odborov.

Viac informácií o dopravných obmedzeniach v Košiciach

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM