Webnoviny - Svet

V košickej ZOO priblížia svet zvierat aj nevidiacim

WEBNOVINY.SK

KOŠICE 8. septembra (WEBNOVINY) – Nevidiaci návštevníci košickej zoologickej záhrady od soboty spoznajú svet zvierat aj prostredníctvom hma­tu.

ZOO v Kavečanoch sa stane prvou na Slovensku a jednou z mála v Európskej únii, kde pribudnú informačné tabule v Braillovom písme a reliéfne obrazy zvierat. Informačné tabule v košickej ZOO pre ľudí bez zraku osadia v spolupráci so Slovenskou knižnicou pre nevidiacich v Levoči už v piatok 7. septembra.

„Prvých päť tabúľ, na ktorých sa vyníma okrem popisu v Braillovom písme aj plastika daného zvieraťa, môžu návštevníci otestovať už v sobotu. Veríme, že tento výnimočný projekt pritiahne pozornosť aj iných firiem z regiónu a pridajú sa k tejto iniciatíve. Budeme radi, ak aj na ďalších miestach vzniknú nové možnosti pre ľudí, ktorí čítajú a vnímajú svet prostredníctvom sluchu či hmatu,“ povedal konateľ RWE IT Slovakia Olaf Baumann.

„Myslím si, že v dnešnej dobe je priam povinnosťou každej modernej zoologickej záhrady, aby rovnaký komfort dokázala poskytnúť všetkým svojim návštevníkom. Avšak, bohužiaľ, aj napriek tomu, že žijeme v treťom tisícročí, výbava služieb pre zdravotne postihnutých nepatrí k bežným štandardom ZOO. Je skvelé, že náš areál získa tento nový rozmer,“ povedal riaditeľ košickej ZOO Erich Kočner.

Zoologickú záhradu v Košiciach v minulom roku navštívilo vyše 180 000 ľudí. Z toho podľa Kočnera približne dve percentá boli zdravotne postihnutí návštevníci, medzi ktorými sa objavili aj ľudia s bielou paličkou. RWE IT Slovakia s.r.o. poskytuje služby so zameraním na oblasť informačných technológií.

Ako jedna z dcérskych spoločností koncernu RWE patrí k jednej z najväčších multi-utility spoločností v Európe. Na Slovensku vznikla v apríli 2004 a v súčasnosti v Košiciach zamestnáva takmer 360 ľudí. Spoločnosť za dobrovoľnícky projekt v Krízovom centre Dorka v roku 2010 získala ocenenie VIA BONA 2010 od nadácie Pontis.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM