Zo zahraničia

V Maďarsku kúpite 6 základných potravín za STARÉ ceny! V Česku išli na dračku LACNÉ vajíčka

Maďarská vláda rozšírila okruh šiestich druhov základných potravín so zastropovanými cenami o čerstvé vajcia a konzumné zemiaky.

Ilustračný obrázok k článku V Maďarsku kúpite 6 základných potravín za STARÉ ceny! V Česku išli na dračku LACNÉ vajíčka
Zdroj: TASR/Roman Hanc

Podľa servera 444.hu to oznámil v stredu v Budapešti šéf úradu predsedu vlády Gergely Gulyás, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Šesť druhov potravín

„Najväčším problémom je inflácia spôsobená sankciami (voči Rusku),“ povedal Gulyás, podľa ktorého ceny potravín rastú aj pre ceny energií.

„Pozreli sme sa na to, aké základné produkty zdraželi, medzi ktorými sú na poprednom mieste vajcia a zemiaky,“ zdôvodnil šéf úradu rozhodnutie kabinetu, ktoré určuje cenový strop uvedených potravín vo výške ich ceny z 30. septembra.

V Maďarsku vstúpili do platnosti regulované ceny šiestich druhov potravín 1. februára. Vláda o tom rozhodla 12. januára. Premiér Viktor Orbán vtedy povedal, že ceny kryštálového cukru, pšeničnej múky, slnečnicového oleja, bravčového stehna, kuracích pŕs i chrbtov, ako aj kravského mlieka s 2,8-percentným obsahom tuku, treba vrátiť na úroveň, na ktorej boli vlani pred 15. októbrom.

Obchody musia o regulovaných cenách informovať zákazníkov vládou určenou formou. Za nedodržanie tohto nariadenia a regulovaných cien hrozia obchodom vysoké sankcie, ale aj zatvorenie prevádzok.

V Česku išli na dračku vajíčka

Kde sa dá, tam ľudia šetria doslova na každom kúsku potravín. A tak je to aj u našich ďalších susedov, v Českej republike. V aktuálnom letáku, ktorý platí od pondelka, zlákal reťazec Lidli spotrebiteľov na vajíčka – kartón 30 kusov vajec ponúka obchodný reťazec za neuveriteľných 99,90 českých korún, čo sú v prepočte približne 4 eurá. U nás takmer dvojnásobne viac! Pred obchodmi, ale aj vnútri v predajniach, sa tak strhlo doslova peklo.

V Česku sa dajú výhodnejšie kúpiť aj ďalšie produkty, keďže spoločnosť začala s kampaňou na vianočné pečenie. Česi tak vykupovali okrem vajec aj múky, salko mlieka či smotany.

„Zvýšený záujem v poslednej dobe registrujeme napríklad pri základných potravinách. Ako inzerujeme aj v našich letákoch, daná akcia platí do určitého dátumu, alebo do vypredania zásob. Našim primárnym cieľom je zaistiť dostatočné množstvo tovaru, akčné ponuky však plánujeme s veľkým časovým predstihom a v niektorých prípadoch sa bohužiaľ môže stať, že aj tak dôjde k rýchlemu vypredaniu zásob,“ vyjadril sa hovorca českého Lidlu Tomáš Myler. Ako vysvetlil, vo všeobecnosti býva veľký záujem o tovar v akcii, dodal pre portál idnes.cz.

Lacné potraviny

Podiel slovenských domácností, ktorým mesačný rozpočet vystačí len na najlacnejšie potraviny a oblečenie, sa medziročne zvýšil na 27 % z 22 %. Informovala o tom v utorok spoločnosť KRUK Česká a Slovenská republika, ktorá sa zameriava na správu pohľadávok, teda právnych nárokov, na základe ich prieskumu.

Doplnili, že 51 % slovenských domácností má dostatok peňazí na pokrytie základných potrieb aj závažnejších výdavkov a dokáže ušetriť. Pred rokom sa však v rovnakej finančnej situácii nachádzalo 66 % slovenských rodín.

Klesol aj podiel Slovákov, ktorí majú vyrovnaný rozpočet a dosť peňazí na všetko, čo potrebujú. V súčasnosti takto hodnotí svoju finančnú situáciu 13 % respondentov prieskumu, zatiaľ čo minulý rok išlo o 21 % slovenských domácností.

Ďalší pokles nastal v skupine respondentov, ktorí majú dostatok peňazí na pokrytie základných potrieb a na väčšie výdavky si sporia, na 37 % z vlaňajších 43 %.

„Ukazuje sa, že nepriaznivá ekonomická situácia sprevádzaná vysokou infláciou a výrazným nárastom cien energií sa dotýka nielen najchudobnejších slovenských rodín, ale aj domácností, ktoré svoju finančnú situáciu hodnotia ako dobrú, či dokonca veľmi dobrú. Žiaľ, najviac sa zvýšil podiel slovenských domácností, ktoré hospodária s peniazmi na hrane a rozhodne si ich nemôžu odkladať na neplánované výdavky,“ upozorňuje generálna riaditeľka spoločnosti Jaroslava Palendalová.

Ilustračné foto

ŽÁDNÉ KOŠÍKY, NADÁVKY, PŘETAHOVÁNÍ. LIDL NABÍZEL VEJCE V AKCI Pod extrémním náporem zákazníků se v pondělí ráno ocitly...

Posted by LovoSlovo on Tuesday, November 8, 2022
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM