Webnoviny - Svet

V Malej Fatre spočítajú dobrovoľníci medvede

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 1. júna (WEBNOVINY) – Správa národného parku (NP) Malá Fatra organizuje letný stacionárny monitoring medveďa hnedého, ktorý odpovie na otázku, koľko medveďov sa pohybuje na území Národného parku Malá Fatra.

Pre agentúru SITA to uviedol hovorca ministerstva životného prostredia Maroš Stano. Ochranári zo Správy NP Malá Fatra aj tento rok spolupracujú na akcii s Fatranským spolkom a ďalšími dobrovoľníkmi.

„Už 10. ročník tejto akcie sa začne v piatok 1. júna a potrvá do nedele 3. júna, doteraz sa prihlásilo približne 70 dobrovoľníkov,“ uviedol hovorca a dodal, že v minulom roku napočítali takmer 40 týchto veľkých šeliem.

„V minulom roku monitorovali ochranári zo Správy národného parku výskyt medveďov spolu s Fatranským spolkom, vybranými poľovnými združeniami, aktívnymi členmi Stráže prírody, študentmi a ďalšími dobrovoľníkmi, pričom priložiť ruku k dielu je možné aj v tomto roku,“ informoval Stano z rezortu životného prostredia. Pomôcť môžu najmä záujemcovia so skúsenosťami, aj účastníci minulých ročníkov.

Ochranári sa usilujú získať podrobnejšie informácie o živote chránených druhov živočíchov, prevažne šeliem. Aj preto, už od roku 2003, podľa jeho slov vykonávajú na území Správy NP Malá Fatra stacionárny monitoring medveďa hnedého, základom ktorého sú priame vizuálne pozorovania jedincov na vybranom území národného parku.

Správa Národného parku Malá Fatra organizačne spadá pod Štátnu ochranu prírody SR. Národný park Malá Fatra sa nachádza v severozápadnej časti Západných Karpát, pričom územie samotného národného parku zaberá celý orografický celok Krivánskej Malej Fatry.

„Postavenie Národného parku Malá Fatra je mimoriadne významné, pretože ide o najzápadnejší národný park karpatského oblúka,“ uzavrel pre agentúru SITA hovorca ministerstva životného prostredia Maroš Stano.

Stačí sa prihlásiť na adrese monitoring@malafatra.org. V prípade nepriaznivého počasia, či nízkej účasti mapovateľov, je k dispozícii náhradný termín 15. až 17. júna.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM